İçerik pazarlama değişiyor. 2019’da güncelliğini koruyan bir içerik pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur? 

Pazarlama değişiyor. Geleneksel tanıtım yöntemleri artık eskisi kadar etkili değil. İçerik pazarlama stratejinizin geride kalmaması için neler yapmanız gerekir?

Gelecek 12 ayın pazarlama planını oluşturmak ve geliştirmeniz gereken yönler üzerine çalışmaya başlamak için tam zamanı.

Pazarlama stratejinizi geliştirmek için 7 ipucu

 

 1. Temeli sağlamlaştırın

Mevcut stratejinizi tüm detaylarıyla ele alıp değerlendirmek güzel bir başlangıç olacaktır. 2018’de etkili olmuş tüm çalışmaların 2019’da nasıl geliştirilebileceği üzerine ekibinizle tartışın.

Stratejinizi kapsamlı biçimde incelemek planlarınızın gelecek 12 ayda geçerliliğini ölçmek için size yardımcı olacaktır.

Eğer yazılı bir içerik pazarlama stratejiniz yoksa konuyla ilgili herkesin görüş ve katkılarıyla oluşturulmuş bir plan taslağı hazırlamalısınız.

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmanın en kolay yolu bir önceki yılda uygulanmış olan pazarlama planınızın kopyasını düzenleyip yeni yıl için güncellemektir.

 1. Yayınlama taktiklerinizi geliştirin

İçeriği doğru kitleye ulaştırmak pazarlama stratejisinin en önemli noktasıdır. Eğer içeriğiniz doğru kitleye ulaşmıyorsa ne kadar kaliteli olduğunun bir önemi yoktur. İnsanların kullandıkları sosyal medya platformları sürekli değişiyor ve siz de doğru kitleye ulaşabilmek için bu değişimi yakından takip ederek koşulların gerektirdiği şekilde taktiklerinizi sürekli uyarlamalısınız.

Verilerinizi inceleyerek kitlenizin hangi platformları kullanmaya yöneldiklerini takip edin ve kendinize şu soruları sorun:

 • Hangi platformlar en iyi kitle oluşturma kanallarıdır?
 • Websitemize giren ziyaretçilerin en çok gezindikleri sayfalar hangileridir ve oturum süreleri ne kadardır?
 • İçeriklerimiz daha çok hangi cihazlarda açılıyor?
 • Kitlemize ulaştığımız en iyi zaman dilimi nedir?
 • Ne tür konular daha çok ilgi çekiyor?
 • En ideal içerik paylaşım sıklığı ne olmalıdır?

Bu sorular kitlenizin ihtiyaçlarına doğrudan cevap verecek nitelikte olduğundan içerik pazarlama stratejinizi geliştirmenize de katkı sağlayacaktır.

 1. En işlevsel kanalınıza odaklanın

Mümkün olduğunca çok platformda paylaşım yapma akımının modası geçiyor. Hedef kitlenizin en çok hangi kanalı kullandığını öğrenin ve ona odaklanın. Bunu elinizdeki mevcut verilere bakarak eğilim istatistiklerini yorumlayabilir ve odaklanılması gereken platformu bulabilirsiniz. Rakipleriniz instagram kullanıyor diye siz de instagrama yoğunlaşmak zorunda değilsiniz.

2019’a daha stratejik bir yaklaşımla başlayın ve enerjinizin çoğunu en iyi performans gösteren kanala harcayın.

 1. Kitlenizi daraltın

İçerik pazarlaması illa ki mümkün olduğunca çok insana ulaşmak demek değildir. Modern pazarlamada herkese seslenip de ilgilenenlerin duyup size ulaşmasını beklemek diye bir şey yok.

Daha net hedeflerle ve bu doğrultuda uygulanacak taktiklerle başarı şansını artırabilmek mümkündür. Daha da ötesi niş pazarınızı belirleyip sadece o pazara uygun taktikleri geliştirerek başarıya ulaşılabilir. Bu şekilde hedef kitlenizin beklenti ve tepkilerini ölçebilir, taktik geliştirebilirsiniz.

 

 1. Sadece içerik olsun diye içerik üretmeyin

Hergün yeni bir içerik paylaşmak oldukça çekici görünebilir, fakat zamanla bu içeriklerin sayısı artmış olacak ve insanların henüz okumadığı içerikler birikmeye devam edecek.O zaman da üretmiş olduğunuz nispeten kaliteli bir içerik diğer basit içerikler arasında fark edilmez olacak; bir de insanların zamanlarının ne kadar kıymetli olduğunu hesaba katarsak…

O yüzden içeriğinizi üretmeden önce amacınızı iyi düşünün:

 • Bu içerik konusu benim içerik pazarlama hedeflerime uyuyor mu?
 • Hedef kitlemin ilgi alanına hitap ediyor mu?
 • Kitleme yeni ve faydalı bir şey sunuyor mu?

Birçok pazarlamacı sürekli yeni içerik üretmekten ziyade eski içerikleri güncelliyor ve daha kaliteli hale getiriyor. Bu da içerik performansını güncel tutarken öte yandan SEO uygulaması açısından iyi bir yöntemdir.

Eğer 2018’de iyi bir blog yazısı yayınlamışsanız 2019’da bu yazınızı geliştirerek güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde hem seo performansı güçlenir hem de yeni bir içerik yayınlamış olursunuz.

 1. Denemeler için zaman ve bütçe ayırın

En etkili kanalınıza zamanınızın çoğunu ayırmak elbette iyidir, bununla birlikte yeni fikirleri de denemek için zaman ve bütçenizin bir kısmını ayırın. İleride etkili olabileceğini düşündüğünüz taktikler üzerinde çalışın ve yeni kanallar da keşfedin. Elbette işin sonunda çabanız zaman kaybı olarak sonuçlanabilir. Hayattan alınacak iyi dersler olduğu kadar kötü dersler de vardır. Ancak şurası kesindir ki, ikisi de sizi geliştirir.

 1. Kitlenize kulak verin

İçerik pazarlamanızın başarılı bir seyir izlediğinden emin olmak için sürekli kitlenizin ihtiyaçlarını dinleyin. Eğer kitleniz ya da hedefleriniz son 12 ayda değişikliğe uğramışsa bu değişimi içerik pazarlama stratejinize de yansıtmanız gerekir.

Kitlenizin davranış ve beklentilerini anlamanız için elinizdeki verileri sürekli izleyin ve daha derine inin. Elde edineceğiniz çıkarımlar sizi yeni ürün, yeni teknoloji, hatta yeni bir yaklaşım getirmeye zorlayabilir.

Nereden başlamalıyım?

Başlayacağınız en iyi yer 2018’de kullandığınız içerik pazarlama taktiklerine geri dönmektir. Ekibinizi toplayın ve önceki faaliyetleri gözden geçirin. Hedeflerinize ulaştırdılar mı? Evet ise 2019 için daha da geliştirin. En etkin kanalınızı bulun ve stratejinizi o kanala adapte edin.

Kitlenizi dinlemeyi asla bırakmayın ve değişim konusunda her zaman esnek olun.