B2B pazarlama uzmanlarının en yaygın kullandığı sosyal medya platformlarının başında B2C’den farklı olarak Linkedin geliyor. Bu durum sadece Türkiye için değil dünya geneli ölçümlerine göre de aynıdır. Hootsuite rakamlarına göre 2016’nın 3’üncü çeyreğinde 467 milyon olan Linkedin kullanıcı sayısı 2018’in sonuna kadar 590 milyonu bulmuştur. Bu da iki yılda 123 milyonluk bir kullanıcı artışı demektir. Öte yandan Statista Twitter’ın aynı zaman aralığı içerisinde sadece 9 milyon kullanıcı kazanabildiğini belirtmektedir. Linkedin’in kendi açıkladığı verilere göre de potansiyel müşterilerin %80’i Linkedin üzerinden işletmelere ulaşmaktadırlar. Ayrıca B2B pazarlama uzmanlarının %94’ü de içerik paylaşımında Linkedin’i tercih etmektedir.

Linkedin elbetteki işe yarar tek platform değildir. Özellikle B2B kriterini kaldırdığımızda insanların bireysel olarak sosyal yaşamlarında da hangi platformları kullandığını düşünürsek Twitter, Instagram, Youtube, Pinterest, Quora ve Facebook business modellerinin başarılarını yadsıyamayız.

Peki hangi sosyal medya platformu hangi özelliği ile B2B pazarlamada daha etkilidir?

Canlı yayın için Linkedin

Canlı yayınlar özellikle Linkedin’de işe yarıyor. Dijital pazarlama ajansı Room 214’ten Jason Cormier Facebook Live mı, Youtube mu yoksa Linkedin’in mi canlı yayında daha etkili olduğunu belirlemek için bir deney yapmıştır. Deneyin sonucunda izleme ve etkileşim bakımından Linkedin’in açık ara birinci çıktığı görülmüştür.

Linkedin tanıtım imkanları bakımından diğerlerine göre daha uygundur ve ayrıca içerik, bütçe ve kitle kontrolü tamamen sizdedir. Linkedin ve Google demografi seçeneğini size sunarken Linkedin artı olarak kitlenizin hangi sektörlerde çalıştığını seçmenize de izin vermektedir, ki bu B2B pazarlama profesyonelleri için çok önemlidir. Eğer gıda endüstrisine hitap ediyorsanız tanıtımlarınızı bu alanda daraltabilirsiniz.

Hikaye paylaşımında Medium etkisi

Blog yazmanın web sitenizin SEO’su için ne kadar önemli olduğu açıktır. Özellikle yazılarınız alanınızla ilgiliyse ve okuyucuyu bilgilendirici nitelikte ise web siteniz mıknatıs gibi ziyaretçi çekecektir. Özellikle yazılarınızı, teknik bilgi olsun, tarihçeniz, yaptıklarınız, vizyonunuz ya da başarı hikayeleriniz olsun, Linkedin yazılarında ve Medium da da yayınladığınızda hem web sitenizin hem de firmanızın güvenirlik ve kalite değeri artacaktır. Her geçen gün daha çok kitleye ulaşacak, daha çok etkileşim alacaksınız ve alanınızda sözü dinlenir bir bilirkişi sıfatı kazanacaksınız.

sosyal ağlar

Kullanıcı ağında Facebook’un üstünlüğü

Linkedin kullanıcısı olup Facebook Business sayfası olmayan işletme hemen hemen yok gibidir. Nicelik bakımından Facebook’un diğer mecralara olan üstünlüğü, onu her alanda vazgeçilmez kılıyor. Sadece Facebook sayfası olan işletmelerin sayısını da hesaba katarsak, Facebook hem çok iyi bir arama motoru görevi görmekte hem de çok etkin bir tanıtım imkanı sağlamaktadır. Karşılaştığınız bir çok kullanıcıyla Linkedin bağlantılarını da birleştirerek kaliteli ilişkiler ağı oluşturabilir, markanızın tanıtımında daha fazla güvenirlik sağlayabilirsiniz.

Marka, Trafik ve Etkinlikler için Twitter

Twitter marka farkındalığı oluşturmak ve alanında tanınan profesyoneller ile etkileşmek için güçlü bir sosyal ağdır. Mikro blog olma özelliği Twitter’ı aynı zamanda etkili bir arama motoru ve Seo aracı yapmaktadır. Etkinlik ve çeşitli haber duyuruları, bilgilendirmeler, eğitici indirilebilir dokümanlar gibi birçok şeyi paylaşarak hem mevcut takipçileriniz ile güncelliği sağlar hem de webde bulunurluğunuzu artırarak daha fazla potansiyel müşteri çekebilirsiniz.

Markanızla Instagram’da dikkat çekin

B2B ya da B2C farketmez; insanlar en çok fotoğraflı içeriklere ilgi gösterirler. Paylaştığınız fotoğraflarınızda ne kadar yaratıcı olursanız ve cümlelerle ifade etmek istediğiniz mesajlarınızı tek bir fotoğrafta verirseniz, kullanıcının ilgisini kaybetmeden mesajı iletmede daha çok başarılı olursunuz. Kısa videolar ve hikayelerden de faydalanarak oluşturacağınız içerikler markanız için çok değerli müşteri mıknatısı olacaklardır. Burada elbette tıpkı diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi süreklilik esastır. Paylaşımlarınızı düzenli aralıklarla oluşturarak kitlenizle aranızda kopukluğun önüne geçmelisiniz ki bu devamında kar topu gibi takipçi artışını da beraberinde getirecektir. Unutmayın ne kadar çok kişiye ulaşırsanız içlerindeki doğru kişi sayısı da aynı oranda artar. Instagram’da ayrıca influencerlar ile çalışmak da sayfanızdaki etkileşimin artması bakımından etkili bir yöntemdir. Flicker ve Pinterest gibi diğer platformları da ekleyebiliriz, ancak işiniz çok fazla fotoğraf kullanımını kaldırıyorsa bunlar faydalıdır. Aynı fotoğrafları sürekli kullanmak etki düzeyini düşürecektir. Ayrıca fotoğraf odaklı diğer mecralar B2B’den çok ticari olmayan bir trafik yaratır. Yani resimlerinize tıklayanlar genelde aradıkları resmi buldukları içindir, ürünü değil.

Quora’da insanlar sizden cevap bekliyor

Kendinizi alanında uzman olarak kanıtlamak istiyorsanız Quora tam da bunun için oluşturulmuş bir platform. Sınırsız sayıda konu hakkında çok iyi dizayn edilmiş tasarımıyla Quora’da kendi alanınızda sorulmuş birçok soruyla karşılaşırsınız. Bu sorulara cevaplar vererek hem kendinizi hem de firmanızın adını duyurmak çok kolay olacaktır. Verdiğiniz cevaplar içerisinde kullandığınız referanslar ve web sitenize yönlendirilmiş linkler vererek web site trafiğinizi artırabilir, arama motorlarında daha güvenilir bir kaynak olarak algılanabilirsiniz. Burada önemli nokta verdiğiniz linklerin konuyla gerçekten alakalı olması ve soruya cevap niteliği taşıması gerekliliğidir. Aksi takdirde güvenilir bir kaynak olmaktan çok spam olarak algılanırsınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.