Mobil girişimci olmak

Bir iş fikri oluşturmak ve hayata geçirmek girişimciliğin en sancılı kısımlarıdır. Bilinen ve alışıldık tarzda bir işe girişmek kendi başına zaten hiç kolay değilken, bunu sadece bir cep telefonuna sığdırmak size “o iş olmaz” dedirtebilir. Ancak bugün akıllı telefonlarda o kadar güçlü, etkili ve pratik araçlar var ki, elinizdeki telefonlardan iş yapmak artık mümkün.
Burada Google’a “Cep telefonumdan nasıl para kazanırım” yazdığınızda karşınıza çıkacak anket sitelerinden, alışveriş yapmak ve video izlemenize karşılık ödeme yapan uygulamalardan bahsetmiyorum. Aşağıda okuyacağınız 10 iş fikri, zaman ve çaba gerektiren ciddi potansiyel gelir kaynaklarıdır.

İşte sadece akıllı telefonunuzla hemen başlayacağınız iş fikirleri:

#1 Yaratıcı tişört tasarımları yaparak sosyal medyada satmak

Snaptee gibi t-shirt dizayn aplikasyonları kullanarak ya da çeşitli diğer programlardan faydalanarak tişört tasarımları yapabilir ve sosyal medya kampanyalarıyla tanıtımınızı yaparak gelir sağlayabilirsiniz. İkinci aşamada bir atölye kurarak ya da fason ürettirerek sadece tasarımı değil, tasarımlı tişörtlerinizi de satabilirsiniz.

#2 Instagram’da niş bir alan yaratıp tanınmak ve sponsorlar edinmek

Influencer Marketing

Apalaş Yürüyüş Patikası’nda yürüyerek Vlog çeken Grizel, 10,000 yeni kişiyle tanışma projesiyle Rob, her türlü sporla ilgili trick shot videoları bulunan eğlenceli ekip Dude Perfect. Yeterli takipçi sayısına ulaşarak influencer olabilir ve sizin aracılığınızla reklam vermek isteyen birçok markadan para kazanabilirsiniz.

#3 Kitap inceleyerek Amazon’da affiliate marketing yapmak

Tanınmış blogger’lar arasında olan Nat Eliason, okuduğu yüzlerce kitabı Amazon’da affiliate marketing yaparak aylık birkaç bin dolar kazanç elde etmektedir. Hatta kitap özetlerini Evernote’da “quotebook” haline getirerek 50$’a satmaktadır.

#4 Youtube’da “Nasıl …?” kanalı açmak

youtuber

Yetenekli olduğunuz alanlar nelerdir? Yemek yapma, boyacılık, araba tamirciliği, spor koçluğu, gitar çalma — uzmanlık alanınız ne ise telefonunuzla videolar çekerek takipçi sayısını artırır ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Örn.: “araba lastiği nasıl değiştirilir?”, “Evde lahmacun nasıl yapılır?” “Köpeğe tuvalet eğitimi nasıl verilir?”. Kanalınızdan para kazanmak için düzenli aralıklarla kaliteli, özgün ve izleyiciyi bilgilendirici videolar çekmelisiniz. 5 video çekip bırakırsanız Youtube’dan para kazanamazsınız. Bunun için YouTube’da para kazanma yollarını inceleyin.

#5 Şirketlerin sosyal medya hesaplarını yönetmek

Ä°lgili resim

Sosyal medya zaman alan fakat çok değerli bir dijital pazarlama aracıdır. Firmaların genellikle sosyal medya pazarlamasına odaklanan bir departmanı yoktur. Bu firmadaki patron ya da patron tarafından seçilen çalışanlardan biri ya da birkaçının işidir. Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Pinterest gibi hesaplarını dışarıdan profesyonel hizmet olarak yönetmek için işletmelere teklifte bulunabilirsiniz.

#6 Geliştiriciler ve tasarımcılar için test web siteleri ve aplikasyonları

Ä°lgili resim

Kullanıcı testleri bir ürün, hizmet ya da dijital bir platformun kullanıma açılmadan önceki son testleri barındırır ve size uygun testleri tamamlayarak para kazanabilirsiniz.

#7 İşletmeler için videolar hazırlamak

Telefonunuzdan profesyonel videolar oluşturmanızı sağlayan video editleme aplikasyonları (Adobe Rush gibi) ile müşterilerinizin hoşuna gidecek kaliteli jenerikler, tanıtım videoları, sunumlar vb videolar oluşturabilirsiniz.

#8 Kişisel iş geliştirme hizmetleri sağlamak

Ä°lgili resim

Şirket adına online ve offline network hizmetleri ve lead generation hizmeti sunabilir, telefonunuzdan emailler, anlık iletiler gönderebilir ve potansiyel müşteri takibi sağlayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli etkinliklere katılarak şirket hakkında pozitif “word-of-mouth” pazarlama yapabilirsiniz.

#9 E-ticaret

Ä°lgili resim

İkinci el ya da sıfır… ister yerel pazarlardan, ister internetten olsun, satmak istediğiniz ürünleri Facebook Marketplace, Instagram, Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon, Letgo ve benzeri platformlarda sergileyebilirsiniz.

#10 Ev ya da arabanızı telefonunuzda sunmak

airbnb and uber ile ilgili görsel sonucu

Airbnb, Uber, Lyft gibi girişimler her geçen gün artıyor. Ülkemizde henüz bu kültür tam yerleşmemiş ve bu girişimler için kaygan zemin olsa da, zamanla Türkiye pazarında yerlerini sağlamlaştıracaklar ve ciddi paralar kazanmanızı sağlayacaklar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.