Corona virüsü tüm dünyayı etkisi altına almışken bizi es geçmesi zor bir ihtimaldi; nitekim Sağlık Bakanlığı her geçen gün artan sayıda vakayı bildirmeye başladı. Umarım virüsün yayılması bir an önce kontrol altına alınabilir ve sağlık açısından insani yanı bir yana, ekonomik olarak da şirketler işçi çıkarma durumuna gelmeden toparlanabiliriz. Aksi takdirde özel sektör iş yapamayacak duruma gelecek, maaş ödeyemeyeceği için de istemeyerek de olsa işçilerini ücretsiz izne gönderecek.

İhracat ağırlıklı iş yapan firmalara baktığımızda, dünyanın durumu ortadayken onların da işlerinin yolunda gitmesi beklenemezdi zaten. İhracatımızın çoğu Avrupa, İran, Irak gibi virüsten ciddi yara almış ülkelere yapılıyor; ancak artık Irak ve İran’a mal giriş çıkışı da yapılmıyor ve malesef her iki tarafın firmaları da bu zorluklarla boğuşarak hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu durumda firmalar ne yapacak peki? Mal satamama durumuna gelmişsek öylece oturup virüs tehdidinin geçmesini mi bekleyeceğiz? Bu belirsiz bir zamana tekabül ediyor.

Madem ki fiziksel pazarlama araçlarımız şu an için işlevsel değil, o halde biz de duruma kendimizi adapte ederek şartların elverdiği faaliyetleri gerçekleştirmeliyiz. Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi pazarlama sadece fiziksel bir eylem değildir, evinizden de yapabileceğiniz bir çok pazarlama aktiviteleri mevcut.

İster ofiste, ister evden çalışıyor olun, amaç öncelikle işinizin başında olduğunuzu müşterilerinize ve kitlenize göstermektir. Bunun için, çevrimiçi mecralar büyük bir nimet.

Endişeleri giderin

Eğer fiziksel ürün imalatı yapıyorsanız üretim sahanızda, ambalajlamada ve sevkiyat sürecinde ne tür tedbirler aldığınızı ve hangi şartlar altında çalıştığınızı anlatarak müşterilerinize güven sağlamaya çalışın. Bunun için bir video sunumu yapma imkanınız varsa çok etkileyici ve inandırıcı olur. Sakin ve soğukkanlı bir duruş gösterin ve müşterilerinizi problemin farkında olduğunuzdan ve buna karşı alınacak en sağduyulu ve mantıklı adımlardan bahsedin.

Bilgilendirin

Salgınla mücadelenizi ne kadar ciddiye aldığınızı anlatın ve onlar da her ne kadar biliyor olsa da siz de onlara yapmaları gerekenleri anlatarak onları da ne kadar önemsediğinizi gösterin. Öte yandan bu sizin corona virüsü hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşünmelerini sağlayacaktır. Ayrıca size kaç farklı kanaldan ulaşabilecekleri konusunda iletişim bilgilerinizi paylaşın (Whatsapp, Email, Mobil Tel, Ofis Tel, Skype vb.) ve devam eden hizmetleriniz hakkında bilgilendirin.

Pazarlamaya devam

Fiziksel temasın neredeyse sıfıra indiği bu dönemde pazarlama faaliyetlerinizi tamamen dijitale döndürerek işinize ara vermeden devam edebilirsiniz.

  1. Sosyal medya: Sosyal medya hesaplarınızdan pazarlama içerikleri üretebilir, virüse karşı aldığınız tedbirleri yayınlayabilir, virüs hakkında güncel ve iyiye giden haberleri paylaşabilirsiniz.
  2. Blog: Daha önce zamansızlıktan şikayet ederek yazmadığınız blog yazılarını yazabilir ve web sitenizde yayınlayabilirsiniz.
  3. SEO: Web sitenizi elden geçirebilir, ne zamandır yapmak istediğiniz değişiklikleri yapabilir ve çeşitli on page SEO çalışmaları yapabilirsiniz.
  4. Sosyal medya reklamları & SEM: Sosyal medya ve arama motoru reklamları üzerine çalışabilir ve yaratıcı içerikler üreterek yayınlayabilirsiniz.
  5. Dijital pazarlama: Inbound pazarlama stratejinizi gözden geçirebilir, gerekiyorsa 2020 yılı için yeni baştan bir inbound pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Belki de fuarlara ayırdığınız bütçeyi inbound pazarlama için harcadığınızda daha etkili sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz ve dijital pazarlama konusunda bakış açınız değişebilir.

Son olarak şunu söyleyebilirim: Corona virüsünün ne zaman kontrol altına alınıp ne zaman biteceği belirsiz. Bizim yapabileceğimiz en iyi şey mevcut duruma nasıl adapte oluruz, nasıl etkili ve etkin çalışma yürütebiliriz, bunun üzerine çalışmak; ikinci olarak da virüsün biteceği zamanın sonrasında ne yapacağız? Bunları ekibinizle birlikte beyin fırtınası yaparak krizi nasıl yöneteceğinizi ve kriz sonrası ne gibi stratejileri uygulamaya geçireceğinizi planlayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.