Dijital teknolojinin evrimi dünya genelinde ticaret algısını ve iş yapış şekillerini ciddi anlamda değiştirmiştir. Global pazarda ürün ve hizmet arzının giderek artmasıyla rekabet de hızla artmaktadır. Busines-to-business modelinde geleneksel yöntemlerin maliyetlere direkt etkisi olması bu alanda ciddi bir ihtiyaç doğurdu ve ihtiyaç da beraberinde yeni girişimleri getirdi: Online B2B siteleri. Bu platformların ve teknolojinin bize uluslararası ticarette sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

  • Hızlı ve güvenli iletişim.
  • Daha fazla sayıda teklif veya talep toplayarak daha rekabetçi şartlarda ticaret yapmak.
  • Perakende ya da toptan olmak üzere iş hacmine göre ödeme çeşitliliği (e-ticaret).
  • Kolay fiyat ve lojistik maliyetleri karşılaştırması

Peki hangi B2B platformlarını kullanabiliriz? İşte en çok tercih edilen B2B siteleri.

#1 Alibaba

Alibaba B2B

Küresel ticaretin önde gelen B2B sitelerinin en popüleri şüphesiz hepimizin bildiği ve bir çoğumuzun kullandığı Alibaba‘dır. 4 Nisan 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulan Çin menşeli bu platform ulaştığı başarıyla Amazon, Ebay gibi diğer online alışveriş sitelerini geride bırakmıştır.

#2 Europages

Europages B2B platform

Europages, 26 dilde yayınlanan Avrupa merkezli bir B2B platformudur. En başta üreticiler, hizmet sağlayıcılar, toptancılar ve distribütörler olmak üzere 3 milyon kayıtlı işletme bulunmaktadır. Her ay dünyanın her köşesinden gelen 2 milyondan fazla münferit ziyaretçi ürün, hizmet ve tedarikçi bulmak için bu platformu kullanmaktadır.

#3 Turkish Exporter

B2B Sitesi Turkish Exporter

Turkishexporter, yurtdışı alım talepleriyle, ihracata odaklamış firmaları buluşturan Türkiye’nin ihracat portalıdır. Türkçe dışında 6 dilde hizmet veren Turkishexporter.net ücretsiz kullanabileceğiniz kısıtlı bir hizmeti de mevcut.

#4 Tradekey

Tradekey B2B PlatformTradekey özellikle Ortadoğu ve Asya ülkelerine yoğunlaşan bir B2B sitesi olarak faaliyet göstermektedir. Tradekey 3 ana başlık altında hizmet vermektedir: 1) Satınalma talebi oluşturabilir ve ilgili firmalardan teklifileri toplayabilirsiniz. 2) İhracatçı firmaların sundukları teklifleri ürün bazında sorgulayabilirsiniz 3) tedarikçi, üretici ve distribütör firmalar rehberinden ilgili firmaları listeleyebilirsiniz.

#5 Made-In-China

made in china b2bMade-In-China Focus Technology tarafından 1998 yılında kurulmuş Çin menşeli diğer bir B2B sitesidir. 11 dilde hizmet veren platform 27 ana kategori ve 3600 alt kategoride ürün sergileyerek Çin’li tedarikçilerle global müşterileri buluşturmaktadır ve B2B siteleri arasında önemli bir popülariteye sahiptir.

#6 Go4WorldBusiness

go4worldbusiness

1997 yılında kurulmuş olan Go4WorldBusiness ABD ve Hindistan olmak üzere 2 merkezli yönetilen köklü B2B siteleri arasındadır.

#7 IndiaMart

India Mart b2bIndiaMART 1999 yılında kurulmuş ve yatırımcıları arasında Intel Capital, Amadeus Capital, WestBridge Capital & Quona Capital and Accion Frontier Inclusion Mauritius gibi şirketler bulunan Hindistan’ın en büyük B2B platformlarından biridir. Günlük yaklaşık 1,6 milyon ziyaretçi sayısıyla dünya genelinde de ciddi trafiğe sahiptir.

#8 GlobalSources

GlobalSources B2B1996 yılında kurulmuş olan Hong Kong merkezli GlobalSources NASDAQ’da kayıtlı B2B platformudur. Ayrıca alıcı ve tedarikçileri yüz yüze buluşturma hizmeti de veren firma dünya genelinde yüksek bir popülariteye sahiptir.

#9 DHgate

dhgate b2b siteDHgate dünya genelinde 230 ülkede yaklaşık 30 milyon ürün satışı gerçekleştiren B2B ve B2C platformudur. DHgate düzenli olarak kullanıcıların dolandırıcılık faaliyetlerine maruz kalmaması için güvenli izleme sistemine sahiptir.

 

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.