E-ihracat global ticarette yeni olmasa da adını daha fazla duyacağız gibi duruyor. Covid-19 salgınının getirdiği davranış değişikliğinin en çok ticareti etkileyeceği yadsınamaz. Avrupa’da yapılan anketler salgın sonrasında tüketicilerin harcama konusunda daha tutumlu davranacaklarını gösteriyor.

Eğer tüketicilerin daha tasarruflu bir yaşam tarzına geçeceğine dair göstergelerin doğru çıkacağını farzedersek, o halde yerel satıcıların da daha az ithalat yapacaklarını kolaylıkla söyleyebiliriz. Yaygın iki görüşten biri ithalatçıların riski dağıtma amaçlı tedarik pazarlarını farklı bölgelere yayma yönündedir. Bu demek oluyor ki artık ithalatçı bir firma alımlarının bir kısmını Çin’den bir kısmını başka coğrafyalardan yapacak. Burada Türkiye’nin coğrafi konumu dolayısıyla avantajı olacağı aşikar.

İkinci yaygın görüş ise şu yönde ortaya çıkıyor: ithalatçılar konteyner bazlı (FCL) alımlardan ziyade kısa vadede ihtiyaç duyacağı kadar sipariş geçmek isteyecekler. Dolayısıyla da tedarik edecekleri ülkenin yakınlarında olmasını isteyecekler ki sipariş verdiklerinde kısa sürede temin edebilsinler.

Her iki görüş de ihracatçıları yeni pazarlama stratejileri oluşturmaya itiyor. Diyebiliriz ki eğer parsiyel siparişlerde artışlar olacaksa düşük kapasiteli üretim yapan işletmeler de oyuna dahil olabilecekler. Bununla birlikte FCL sipariş alan orta ve büyük işletmeler ise bu politikalarını esnetip mikro ihracata da yer vermek zorunda kalacaklar ve sonuç itibariyle e-ihracat modelinin daha fazla konuşulacağı bir döneme giriyor olabiliriz. Bu amaçla bazı okuyucular için hatırlatma bazı okuyucular için de bilgilendirme amaçlı e-ihracatın/mikro ihracatın ne olduğuna değinelim.

E-ihracat nedir?

E-ihracat mikro ihracat kuralları kapsamında ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) düzenlemek suretiyle yurtdışına gerçekleştirilen satıştır. Bu satışa e-ihracat ya da mikro ihracat denir. Mikro ihracat kapsamında maksimum 300 kg ve KDV’siz 15.000 Euro tutarına kadar satışa izin verilir. Bu sınırı aşan satışlar mikro ihracat değil, klasik ihracat prosedürlerinin uygulandığı ihracat kapsamına girer.

ETGB Nedir?

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) bir gümrük müşavirine ihtiyaç duyulmadan express taşıyıcılar tarafından elektronik ortamda düzenlenen gümrük beyanıdır. ETGB klasik ihracat beyannamesinden farklı olarak ücretsiz düzenlenmektedir.

E-ihracat ve klasik ihracat arasında ne farklar var?

Klasik ihracatta ticaret B2B modeli kapsamında gerçekleşir. E-ihracatta ise B2B ve B2C yani son kullanıcıya yapılan satışı da kapsar. Yani e-ihracat sayesinde firmalara satış yapabildiğiniz gibi firma olmayan tüketicilere de ulaşabileceğiniz için hedef kitlenizi genişletmiş olursunuz.

Klasik ihracatta bankacılık, gümrükleme ve lojistik operasyonları süreç, tecrübe ve uzmanlık gerektirirken, e-ihracat modelinde prosedürler daha kolay ve pratiktir.

Klasik ihracatın operasyon ve ödeme süreci uzun zaman alırken, e-ihracatta süreler oldukça kısadır. E-ihracat kanalıyla gönderilen ürün klasik ihracata göre daha kısa zamanda alıcıya ulaşır.

Klasik ihracatta ürünlerin çeşidine göre laboratuvar, teknik analiz, sertifika ve benzeri ibrazı zorunlu kontrollere maruz kalırken, e-ihracatta bu prosedürler nispeten daha kolay ve sorunsuz ilerler. Çoğu ürün cinsinde herhangi bir sertifika ve analiz işleminden muaf olursunuz.

Sadece e-ihracat yapacaksanız ihracatçı birliklerine üye olmanız gerekmez ve nisbi aidat ödemezsiniz. Klasik ihracat için bir ihracatçı birliğine üye olmanız şarttır.

Nasıl yapılır?

Gerekli Belgeler

Mikro ihracatın yapılabilmesi için gerekli belgeler şunlardır:

 1. Dolaylı temsil yetki belgesi
 2. İş emri ya da mikro ihracat gönderi bilgi formu
 3. Maliye onaylı fatura aslı
 4. İngilizce fatura

Yukarıdaki evrakların örneğini DHL’in evrak seti dokümanında inceleyebilirsiniz.

Bu evrakları topladıktan sonra gönderinizle beraber konşimento doldurarak hızlı kargo taşıyıcınıza teslim edebilirsiniz ve size verilen kargo takip numarasını müşterinize ileterek hem siz hem de müşteriniz gönderinin taşıma durumunu takip edebilirsiniz.

Kargo

300 kg’yi aşmayacak şekilde mikro ihracat kapsamında yapacağınız ihracat işleminin sevkiyatını DHL, Fedex, TNT, PTT gibi hızlı taşıma şirketleri aracılığıyla kapı teslim olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İstisnalar

Bazı ürünlerin gönderimi için bir takım izinler almanız ya da ibareler eklemeniz gerekebilir. Ayrıca ihracatı kısıtlı ve yasak ürünler de mevcuttur.

İlaç Gönderi̇leri̇

Sağlık Bakanlığı izin belgesi gereklidir.

Altın ve Gümüş Gönderileri

 • İşçilik bedeli belirtilmelidir.
 • Ürünler yeni imalat ise belirtilmelidir (örneğin; ‘yeni imalattır’).
 • Menşei belirtilmelidir.
 • Gram ve ayar bilgilerinin belirtilmesi gereklidir.
 • Külçe altın mikro ihracat yapılamamaktadır.

Makina Parçaları

 • Parçalarda motor var ise ; ac, dc, ek faz, çok faz, watt bilgisi gereklidir.
 • Genel makina parçası tanımı yeterli olmamaktadır, detaylı ürün tanımı gereklidir (örneğin ;’ekmek kesme makinasının bıçağı’).

Tekstil Ürünleri

 • Dokuma /Örme gibi kumaş dokusunu açıklayan tanımlamalar yapılmalıdır.
 • Kumaş içeriği belirtilmelidir (örneğin; %100 polyester,%80 pamuk %20 polyester).
 • Bayan/erkek/çocuk gibi cinsiyeti belirten ürün tanımı yazılmalıdır (örneğin; bayan gömlek, çocuk t-shirt vb).

Etiket Ürünleri

 • Yapışkanlı/Yapışkansız bilgileri yazılmalıdır.
 • Etiketin hammaddesi belirtilmelidir (örneğin; ‘kağıt,karton,kumaş’).

Lisanslı Ürünler

Lisans ve Yazılım Ürünleri faturada beyan tutarına dahil edilmemektedirler.

Kısıtlı İçerikler

 • İlaç
 • Halı
 • Tohum
 • Gümüş
 • Tablo
 • Heykel
 • Deri (CITES belgesi varsa, av ve yaban hayvanı derileri mikro ihracat yapılabilir.).

Mikro İhracat Yapılamayan İçerikler

 • Tarihi Eser Gönderileri
 • Salep
 • Zeytinyağı
 • Ham lületaşı
 • Meyan kökü
 • Kapya cinsi kırmızı biber
 • Tütün tohumu ve Fidesi
 • Odun

Not: İhracat yasak ve kısıtlamaları zaman zaman güncellendiği için listenin son halini Ticaret Bakanlığı’nın web sitesinden ve resmi gazeteden kontrol etmenizi öneririm.

mikro ihracat
Photo by PhotoMIX Ltd. from Pexels

Pazarlama Kanalları

E-ihracat modelinde satışı iki kanaldan yapabilirsiniz.

Kendi web siteniz

İlk olarak kendi web sitenizi e-ihracata uygun hale getirerek birinci kanalı açmış olursunuz. Eğer halihazırda bir web siteniz yoksa e-ticaret web sitelerini paket olarak sunan şirketlerin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Her iki durumda da web sitenizde olması gereken özellikler şunlardır:

1- Dil seçeneği. Hedeflediğiniz ülkelerden müşteri çekebilmek için o ülkelerin dilinde hizmet verdiğiniz takdirde satışlarınız doğrudan olumlu biçimde etkilenecektir. Eğer bunu sağlayamıyorsanız, en azından İngilizce mutlaka olmakla birlikte Doğu Avrupa ve Kafkasları hedefliyorsanız Rusça, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı hedefliyorsanız Arapça seçeneklerini koymanız yararınıza olacaktır.

2- Ödeme seçenekleri. Her ülkenin kendine özgü ödeme alışkanlıkları bulunur. Örneğin Avrupa’da banka kartlarıyla ödeme yaygın iken, Rusya’da ve Arap Bölgesinde kapıda ödeme tercih edilir. Bu yüzden web sitenizde ödeme entegrasyonlarını ve seçeneklerini geniş tutarak tüketiciye geniş bir ödeme özgürlüğü verebilmeniz gerekir.

3- Mobil uyumlu tasarım. Alışveriş sadece masaüstü bilgisayarlarda değil akıllı telefonlarda da yapılıyor. Dolayısıyla web sitenizin mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olmasına özen gösterin.

4- Altyapı. Eğer web siteniz 4-5 saniyeden uzun sürede açılıyorsa gelen ziyaretçinin çoğunu kaybettiniz demektir. Web sitenizin hem masaüstünde hem de mobilde hızlı açılması için optimize etmeli ve sürekli güncel tutmalısınız.

5- İçerik. Web sitenize giren ziyaretçiler sayfaları kolay bulmaları gerektiği gibi detaylı şekilde bilgilendirilmeliler de. Sunduğunuz ürünün fotoğrafları, mümkünse videoları, teknik özellikleri, kullanım bilgileri gibi ne kadar detaylı ürün sunumu yaparsanız tüketiciyi o kadar memnun edersiniz. Bunun yanı sıra, kim olduğunuzu da açık şekilde anlatın. Hakkımızda sayfaları, referanslar, sizden gelenler köşesi, çeşitli kanallardan iletişim bilgileri (email, whatsapp, telefon, …), çalışanlar vb bilgilere web sitenizde ne kadar yer verirseniz o kadar güven sağlamış olursunuz. Size ne kadar güven duyulursa, ziyaretçilerin alışveriş yapma kararları o kadar artar.

6- SSL. Web sitenizden ödeme alacaksanız SSL sahibi olmanız şart. Aksi takdirde Google tarafından güvenilmez site olarak algılanırsınız.

E-Ticaret Platformları

Web siteniz ile ticaret yapmanın yanı sıra size satışta ve müşteri bulmada kolaylıklar sağlayan Amazon, Etsy, E-bay, Aliexpress gibi e-ticaret sitelerinde ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Bu platformlar kendilerini kanıtlamış global pazaryerleri olduğundan dünyada alışveriş yapmaya hazır bütün tüketicileri kendilerine çekmektedirler. Size kalan sadece ürün stokta kalmadı dememek ve taahhüt ettiğiniz kaliteyi ve hizmeti yerine getirmektir.

Pazarlama Araçları

İster web sitenizden, ister e-ticaret platformlarından ya da her ikisinden satış yapıyor olun, her halükarda pazarlama yapacaksınız ve etkili sonuçlar elde edebilmek için de pazarlamaya belli bir bütçe ayırmanız şart. Genel olarak yapılabilecek pazarlama faaliyetlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Sosyal medya reklamları: Facebook, instagram, linkedin, twitter, youtube gibi platformlarda reklam yayınladığınızda, hedef kitlenize ulaşarak ürününüzü tanıtmak için web sitenizi bulmalarını beklemek yerine siz onlara gitmiş oluyorsunuz.

Arama motoru reklamları (SEM): Tüketiciler satın almak istedikleri ürünü bulmak için en çok arama motorlarını kullanırlar. Arama motorlarına verdiğiniz reklamlar işte bu aramaların en üst bölümünde listelenerek ürününüzü tüketicinin karşısına çıkartıyor.

SEO: Bloglar, sosyal medya gönderileri, paylaşımlar, yani arama motorlarında sizi aramaların birinci sayfasına organik olarak çıkaracak her türlü faaliyete SEO yani arama motoru optimizasyonu diyebiliriz. SEO çalışmaları uzun vadede etkili olsa da reklamlara göre güvenirlik derecesi daha yüksektir. İnsanlar çoğunlukla reklamlardan ziyade reklamların altındaki ilk sıralarda bulunan linkleri ziyaret etmektedirler.

Influencer’lar: Sosyal medyada takipçi sayısı yüksek olan influencer dediğimiz popüler sosyal medya hesapları ürün ve hizmetleri tüketicinin karşısına çıkararak ve tanıtım yaparak satışlarda ciddi artışlara sebep oluyorlar. Örneğin Cambly influencer pazarlama kanalını en çok kullanan uluslararası markalardan biridir. Siz de hedeflediğiniz bölgelerde etkili olan bu influencer’lardan faydalanabilirsiniz.

İhracat Destekleri

E-ihracat modelinde de klasik ihracatta olduğu gibi devlet desteklerinden faydalanmanız mümkündür. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Yurtdışı seyahat masrafları
 • İçeriği Türkçe olmayan basılı, görsel ve dijital reklam masrafları
 • Türkçe olmayan dillerde yayınlanan web siteleri masrafları
 • Marka tescili ve sertifika masrafları
 • B2B e-ticaret platformları masrafları
 • İhracatçılara özel krediler

Kdv İadesi

E-ihracat yapan işletme olarak klasik ihracat yapan işletmelerden bir farkınız yoktur. ETGB sorgu numarasını kullanarak yaptığınız ihracatın KDV iadesini alabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.