İş dünyasında hepimizin en çok kullandığı iletişim araçlarının başında e-mail gelmektedir. Ücretsiz olması, devlet adamlarından tutun da dünyanın en zengin, en ünlü insanlarına ve en sade insana kadar herkesin kullanıyor olması ve beraberinde çeşitli dosya formatları gönderebiliyor olmanız e-mail iletişiminin ne kadar bu kadar tercih edildiğini ortaya koymaktadır.

1970 lerden bu yana hala güncel ve popülaritesini koruyan daha kaç şey sayabilirsiniz?

Gary Thuerk

Bir bilgisayar şirketi olan Digital Equipment Corporation’da pazarlama müdürü olan Gary Thuerk 1978 yılında firmasının ürünlerini tanıtma amacıyla listesindeki yaklaşık dört yüz kişiye ilk toplu “talep edilmeyen (unsolicited e-mail)” e-mail göndermiştir ve işte ilk spam mail böyle çıkmıştır. E-mail pazarlama da burada başlamıştır diyebiliriz.

 

E-mail pazarlama işe yarıyor mu?

Bugün emailin kullanım alanı oldukça artmış haldedir. Email yoluyla mesafe sınırı olmaksızın insanlarla iletişim kurabilir, ürün tanıtımı yapabilir, hikayenizi paylaşabilir, haber yayabilirsiniz.

Email kutumuz hergün yüzlerce email tarafından doluyor ve bunların bir kısmı kişisel kontaktlarımızdan gelirken birçoğu firmaların bize gönderdiği tanıtım mailleri ya da takip ettiğimiz websitelerinde abone olduğumuz e-bültenler oluyor. Burada bazı websiteleri (bloggerlar, sosyal medya platformları, içerik üreticileri vs.) işin dozunu kaçırmadan düzenli aralıklarla bilgilendirici emailler gönderiyorken, bazıları ise resmen email teröristi gibi, içeriklerinin niteliğine bakmaksızın email kutumuzu doldurmakla meşguller.

Bu durumda email kullanıcıları gelen emaillere karşı kendiliğinden doğal bir mekanizma geliştirmiş durumdalar. Okunmaya değer görmedikleri mailleri başlığından, gönderenin mesajından anlayıp okumadan siliyorlar ve ayrıca tanımadıkları email adreslerini spam olarak görüyor, firmaların tanıtım maillerini de taciz edici olduklarını düşünerek yine siliyorlar. Böylece emek harcanıp oluşturulmuş içerikler ya da tanıtımlar bu bolluk içerisinde gözden kaçabiliyor ya da  diğerleriyle aynı değersizlikte zannediliyor.

Tüm bunlara rağmen ürününüz, hizmetiniz, markanız ya da içeriğiniz hakkında insanlarla iletişime geçmenin en iyi ve en düşük bütçeli yolu e-mail pazarlamasıdır.

Bununla birlikte arama motorlarında ya da sosyal medyadaki dereceniz düştüğünde ve arama sonuçlarında daha az göründüğünüz zaman e-mail listeniz bundan etkilenmeyecektir. Yeni bir ürün tanıtımı yapmak istediğinizde aramalarda ne kadar arkalarda görünürseniz görünün e-mail listeniz hep elinizin altında olacaktır.

Bu kaotik iletişimden sıyrılarak gönderdiğimiz e-maillerin okunmasını nasıl sağlayabiliriz?

E-mail pazarlama yaparken ve bunu yaparken de hedef kitlemizin dikkatini çekecek nitelikte bir iş çıkarmak için bize çok fayda sağlayacak bir platformdan bahsetmek istiyorum.

mailchimp

Mailchimp toplu mail atmanızı sağlayan ve mevcut şablonları düzenleyerek e-mail, popup, landing page, form, card gibi çeşitli formatlar oluşturabileceğiniz bir platformdur. Websitesine girerek bir profil oluşturabilir ve elinizdeki e-mail listesini yükleyerek mesajınızı tek tıkla alıcılara ulaştırabilirsiniz. Ardından hangi alıcının mailinizi açtığını, hangisinin henüz açmadığını, hangisinin listeden çıktığını görebilirsiniz. Bu size zamandan tasarruf ve etkin bir takip performansı sağlayacaktır. Ücretsiz hesap seçeneği başlangıç aşamasında işinizi fazlasıyla görecektir. Ücretsiz hesapta 2000 adrese kadar liste oluşturabilirsiniz. Google analytics hesabınıza da mailchimp ayarlarınızı entegre ettiğiniz takdirde e-mail kayıt olma hareketlerini de takip edebilirsiniz.

google analytics

Toplu e-mail listesi nasıl hazırlanır?

Bilgisayarınızdaki e-mail adreslerini excel dosyasında düzenleyerek mailchimp liste kısmına kopyala yapıştır yöntemiyle ya da dosyayı olduğu şekilde import ederek oluşturabilirsiniz.  Websitenizi ziyaret edenlerin e-mail adreslerini toplamak için ise yine mailchimp sign up popup uygulamasını kullanarak mail adresleriyle kaydolmalarını isteyebilirsiniz. Daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ayrıntılı açıklamalar yine bu platformun rehber kısmında yer alıyor ve size neler yapabileceğinizi ve nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatmıştır. Geriye mail içeriğini yazmak kalıyor.

E-mail listenizi nasıl büyütürsünüz?

Websitenizde oluşturacağınız sign up formunu ziyaretçilerinizin doldurmaları karşılığında onlara deneme sürümü, kullanım rehberi, indirim kuponu gibi ücretsiz bir şeyler verin.

Websitenizde oturum süresini uzatmaya yarayacak özellikler ekleyin. Örneğin blog sekmesi ekleyerek sektörünüz ve ürününüz ya da hizmetinizle ilgili ziyaretçilerin faydalanabileceği bilgiler paylaşın.

Sosyal medya hesaplarınızda düzenli olarak içerikler oluşturun. Takipçi sayınız arttıkça görünürlüğünüz de artacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.