Dünyaca tanınan Japon asıllı Amerika’lı girişimcilik gurusu ve iş danışmanı Guy Kawasaki “Girişimcinin El Kitabı 2.0” adlı kitabında girişimcilere ve girişimci adaylarına tecrübelerini aktarıyor. İşte Kawasaki’nin 20 yıllık tecrübelerinden süzerek bize sunduğu tavsiyeler:

Yeni bir girişim kurmaya basit soruları yanıtlayarak başlayın

 • Bu durumda ne olacak? – “Herkesin fotoğraf çeken ve internete bağlanabilen telefonları olacak.” Bu durumda ne olacak? “Fotoğraf çekip paylaşabilecekler” Bu durumda ne olacak? “insanların fotoğraflarını internete yüklemelerine, başkalarının fotoğraflarını değerlendirmelerine ve yorum yapmalarına olanak veren bir uygulama geliştirmeliyiz.” İşte karşınızda Instagram.
 • Çok ilginç, değil mi? – Ray Croc, ıssız bir yerdeki bir restoranın tam sekiz tane mikser sipariş ettiğini fark eden bir mutfak aletleri satıcısıydı. Sırf merakından restorana gitmiş ve restoranın başarısından çok etkilenmişti. Bunun üzerine Dick ve Mac McDonald’a benzer restoranlar açma fikrinden söz etmişti. Gerisini biliyorsunuz.
 • Daha iyi bir yolu var mı? Larry Page ve Sergey Brin, geri linklerin arama sonuçlarını önceliklendirmek açısından daha iyi bir yöntem olacağını düşünerek Google’ı kurmuştur.
 • Bunu bizim şirketimiz neden yapmıyor?
 • Mümkün, o halde neden yapmıyoruz?
 • Pazar liderinin zayıf yanı nedir?

 

Büyük şirketlerin kökeninde zengin olma arzusu değil, basit sorulara verilmiş dünyayı değiştiren yanıtlar vardır

Ruh eşinizi bulun

Yeni bir girişimin en azından ürünü ortaya çıkaracak bir kişiye ve satacak bir kişiye ihtiyacı vardır. Şirketin büyüyebilmesi için kurucuların birbirlerini tamamlayabilmesi gerekir.

 

Anlam katın

Girişiminiz anlamlı mı? Anlamdan kasıt, dünyayı daha güzel bir yer haline getirebilmektir. Dünyaya anlam katmayı başarırsanız, muhtemelen para da kazanırsınız.

Bir mantra belirleyin

Bir sonraki adım, girişiminizin dünyaya katmasını istediğiniz anlamı anlatan üç-dört kelimelik bir mantra belirlemenizdir.

Bir iş modeli seçin

İyi bir iş modeli şu iki sorunun cevabını bulmaya odaklanır:

 • Sizin paranız kimin cebinde?
 • Bu parayı kendi cebinize nasıl koyacaksınız?

İş modelinizi en fazla on kelimeyle anlatamıyorsanız, iş modeliniz yok demektir.

Bir adım ilerisi

Başarılı girişimciler geleceği değiştirir. Bunu da bir adım ileri giderek gerçekleştirir.

 • Telgraftan telefona, cep telefonuna, akıllı telefona
 • Kasetçalardan, walkman’e ve iPod’a

Güzel bir isim seçin

Fiile dönüşme potansiyeli taşıyan bir isim seçin

 • İnternette bir şey aramak yerine googlelamak
 • Alfabenin ilk sıralarında yer alan bir harfle başlayan bir kelime seçin.

Reklama değil, sosyal medyaya odaklanın

Birçok şirket reklam yoluyla marka oluşturmak amacıyla milyonlarca dolar harcar. Günümüzde markaların imajını insanların sosyal medyadaki yorumları oluşturuyor.

Anlatacak bir hikayeniz olsun

İnsanlar kuru bilgiden ötesini duymak ister. Bilgiye zaten istedikleri an ulaşabilirler. Onların istediği inançtır; kendinize, ürününüze, başarınıza, anlattığınız hikayeye duyduğunuz inanç.

Dağları rakamlar değil, inanç yerinden oynatır

Ofisten çıkın

Budha babasının yaşamasını istediği saraylarda yaşamayı reddetmiştir. Gerçek dünyadaki insanların nasıl yaşadığını görmüş ve bu durum din anlayışını derinden etkilemiştir. Dışarı çıkmak Budha açısından iyi bir şeyse sizin açınızdan da iyi bir şey olsa gerektir.

Girişiminizin sonunu getirebilecek en az 10 neden sayın. Bunlardan kaçını ortadan kaldırabilirsiniz?

İyimserlik yayın

Her şeyden önce liderlerin kötü bir gün geçirme lüksü yoktur. İstisnasız her gün iyimserlik yaymalısınız.

Karamsarlığa kapıldığınızda, kuşkuya düştüğünüzde sorunlarınızı eşinizle, şirket dışından meslektaşlarınızla, güvendiğiniz bir yönetim kurulu üyesiyle ya da hiçbirini bulamıyorsanız annenizle konuşun. Ancak kesinlikle çalışanlarınızla konuşmayın. Çalışanların her zaman için sizin inandığınıza inanması gerekir.

 

Kolay bir yaşam için dua etmeyin, güçlüklerle baş etme gücü dileyin – Bruce Lee

Kırmızı hapı alın

Başarılı olmak istiyorsanız kırmızı hapı alın ve tavşan deliğinin ne kadar derine gittiğini görün

Artık yeni bir girişimi geliştirmek hiç olmadığı kadar kolay. Bunun birkaç nedeni var:

 • Geliştirme araçları açık kaynaklı ya da ücretsiz.
 • Bulut temelli hizmetler sayesinde altyapı ucuz.
 • “orta tabaka” bulut temelli uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.
 • Sanal ortamda çalışma ve serbest çalışanlar sayesinde ofis ihtiyacı azalıyor.
 • En etkili pazarlama yöntemi aynı zamanda en ucuzu: sosyal medya

Girişim sermayenizi nasıl oluşturursunuz?

Kitleden toplayın

Kickstarter gibi kitle fonlama sitelerinden fon toplayabilirsiniz. Kickstarter’a göre 2013 yılında 200’ü aşkın ülkeden üç milyon insan Kickstarter üzerinden 480 milyon dolar bağışta bulundu. Bu sayede 19.911 başarılı proje sermaye buldu.

Meleklerin gönlünü kazanın

Melek yatırımcılar, yeni girişimlere yatırım yapan zengin insanlardır. Girişim sermayedarları öncelikle para kazanmak, ardından belki topluma faydalı olmak isterken, melek yatırımcılar öncelikle topluma faydalı olmak ardından belki para kazanmak ister.

Girişim sermayedarlarına saldırın

Girişim sermayedarları size satışlarınızı artıracak, ortaklıklar kurmanızı sağlayacak kapıları açabilir. Müstakbel yatırımcılar bulmanıza yardımcı olabilir. Sizi hatalar yapmaktan koruyabilir. Kimi işe almanız gerektiği konusunda size destek olabilir.

Düzenli olarak sunum yapın

Aşinalık içeriği besler. Sunumunuza iyice aşina olursanız ve rahat bir şekilde gerçekleştirirseniz, çok daha etkin bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

 

 “Sunum yapıyorum, o halde varım”

 

 • Altıncı dakikada kendinizi anlatın

En geç altıncı dakikadan itibaren, girişiminizin ne iş yaptığını anlatmaya başlamış olmalısınız. Dinleyiciler ne iş yaptığınızı öğrenirse sunumunuzun geri kalanını daha sakin ve odaklanmış bir şekilde izleyebilir.

 • 10/20/30 kuralını uygulayın

Bu kural en fazla 10 slayt kullanmanızı, sunumunuzu 20 dakikada bitirmenizi ve sunumunuzu 30 puntoluk fontlarla hazırlamanızı söyler.

 

Küçük adamı yanıtlayın

Omzunuzda küçük bir adamın yaşadığını hayal edin. Ne zaman bir şey söyleseniz, küçük adamın “Yani?” diye sorduğunu düşünün.

Hoşsohbet olmayı öğrenin

Dünya çapında hoşsohbet insanlar Rezac’ın dışadönük “sizin için ne yapabilirim” yaklaşımını benimserler. Kapsamlı ve uzun vadeli ilişkiler kurmanın yolu budur. Bu çerçevede daha fazla insanın sizi tanımasını sağlamanın yolu şudur:

 • Dışarı çıkın. Hoşsohbetlik bir temas sporudur. Bunu ofisinizde oturduğunuz yerden beceremezsiniz. Dolayısıyla kendinizi fuarlara, kongrelere, seminerlere, konferanslara ve kokteyllere katılmaya zorlayın.
 • Güzel sorular sorun ve susun. Hoşsohbet insanlar sohbetlere hükmetmezler. İlginç sorularıyla sohbeti başlatır ve susarlar.
 • Ulaşılabilir olun.
 • Takipçi olun. Birisiyle gerçekleştirdiğiniz toplantının ardından 24 saat içerisinde o kişi ile temas kurun.
 • Tutkularınızı anlatın. Sadece işiniz hakkında konuşursanız sıkıcı bir insan olursunuz. Hoşsohbet insanların çok sayıda ve farklı alanlarda tutkuları vardır.
 • İyilik yapın. Gökyüzünde karmaya dair bir skor tabelası vardır. Birinci sınıf hoşsohbet bir insan olmak istiyorsanız bu skor tabelasının sizin lehinize olmasına özen gösterin.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.