Doğamız gereği hepimizin hayatta başarmak istediği bir şeyler mutlaka vardır ve bunlara ulaşmak belirlediğimiz hedefler doğrultusunda mümkündür. Hedeflerinize ne kadar sıkı tutunursanız o kadar çok arzuluyorsunuz demektir. Ancak hedeflere ulaşma konusunda herkes istediği başarıyı yakalayamaz. Bu durumun arkasında yatan başlıca 4 sebep; hayalinize yeterince inanmamak, hevesinizin sönmesi, erken pes etmek ve ekonomik elverişsizliklerdir. Ekonomik durumunuzun hedefinize ulaşmanızı engellemesi bir nebze anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir gerekçedir ancak diğer üç temel neden sizin aslında gerçek bir hayaliniz olmadığını gösterir. Hedefiniz dünya turuna çıkmak, üniversite sınavında istediğiniz üniversitede istediğiniz bölümü kazanmak, iş kurmak, yabancı dil öğrenmek, pilot olmak ya da olimpiyat koşularında altın madalya kazanmak olabilir. Bu saydıklarım birbirinden alakasız hayaller olarak görülse de o hayallerin ortak yanı, gerçeğe dönüşmeleri için aynı prensipleri edinmek gerektiğidir. Hayalinizi gerçekleştirmek sandığınız kadar zor olmayabilir. Peki hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin formülü nedir?

 

1. Hedef belirlemeodaklanma

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin ilk adımı hayali hedefe dönüştürmektir. Belirlediğiniz hedef doğrultusunda oluşturacağınız bir yol haritası önünüzü daha iyi görmenizi sağlar ve her şey gözünüzde daha somut hale gelir. Bu sayede hayalinizin aslında gözünüzde büyütülecek bir şey olmadığını, aksine kolayca gerçekleşebilir olduğunu görürsünüz; tabi ki plana bağlı kalmak kaydıyla.

 

2. İnançinanç

Hayalinize inanmıyorsanız başaracağınıza da inanmazsınız. Çalışmanızın en başından itibaren her günü başardığınız günü hayal ederek yaşayın ve o başarıyı kutladığınızı gözünüzde canlandırın. Zaten bir hayalle başlamamış mıydınız? İşe başladıysanız sonuna kadar inanarak yol alın, şüphe etmek çalışmanızı aksatmaktan ve motivasyonunuzu düşürmekten başka bir işe yaramaz.

 

3. Çalışmabusiness

Fikrinizin ya da hayalinizin hayata geçmesi için sadece istemenin yeterli olmayacağı konusunda hemfikiriz diye düşünüyorum. Herkesin bir hayali var ancak bazıları o hayali kurup konuşmaya devam ederken bazılarımız ise harekete geçiyor. Başaramamışsanız az çalışmışsınız demektir.

Harekete geçin ve çok çalışın!

 

“Well done is better than well said!” – Benjamin Franklin

 

4. Sorumluluk bilinciaccountability

Hayaliniz gerçekleştirilmesi için çalıştığınız projenizdir ve bu projenin tek sorumlusu da siz olmalısınız. Mükafatı kendinize yönlendirip hataları başkasına fatura edemezsiniz, hatta hataları da başarı kadar üstlenmekte istekli olmalısınız. Sorumluluk sizi hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak itici güçtür. Bu elbette ki tek başınıza çalışın demek değildir. Ekip çalışması çoğu durumda gereklidir, hatta çevrenizde sizi hedefinize yaklaştıracak kim varsa mümkün olduğunca faydalanın, fikir alın, gerekiyorsa taktik değiştirin.

 

5. Sonuç odaklılıkodak

Hedefe kilitlenin!

Çalışmanızın her aşamasında izlediğiniz yolun elde etmeyi planladığınız sonuç ile tutarlı olmasına dikkat edin. Zaman zaman tercihlerinizi değiştirmenize sebep olacak, o an mantıklı gelen bazı değişimler dikkatinizi dağıtarak aklınızı çelebilir ve hedefinize ulaşmada gecikmenize neden olabilir. Strateji ve plan farklı kavramlardır. Hedefinize ulaşmada belirlemiş olduğunuz bir strateji vardır ve bu çoğunlukla değişmez. Değişen, stratejinizin içindeki taktiklerdir. Sizi aynı amaca daha sağlıklı ve kısa sürede ulaştıracak taktikler geliştirir ve uygulamaya koyarsanız bu elbette ki mantıklı bir harekettir. Sonuca odaklanın ve stratejinize sadık kalın!

 

6. Devamlılıksüreklilik

Hiçbir hayal bir günde gerçekleşmez. Sonucun kesinliğini çalışmanın sürekliliği belirler. Çalışmaya başladığınız ilk gündeki motivasyon ve enerjinizi son güne kadar canlı tutmalısınız. Eylemlerinizde tutarlı olun, pozitif bir zihin yapısıyla hareket edin ve her güne o gün çalışmanızın ilk günüymüş gibi başlayın.

 

atatürk

“Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.”

– Mustafa Kemal Atatürk

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.