Teknolojinin yaygınlaşmasıyla alışveriş, iletişim ve iş yapma alışkanlıklarımız da değişime uğradı; dünya daha küresel hale geldi, bilgiye ulaşım ucuzladı ve kolaylaştı. Bu olanakları sağlayan en önemli araç şüphesiz internet oldu. Telefon görüşmelerinin ve faksla iletişimin yerini emailler, sms, whatsapp, skype gibi çeşitli mesaj iletme araçları aldı. Artık iş yaparken işimizi tanıtmak için sadece fiziksel değil sanal ortamlardan da (web sitesi, e-ticaret platformları vb.) faydalanıyoruz. Geçmişte ürün ve hizmetlerini tanıtmak için mal/hizmet sunucular aynı araçları kullanarak (televizyon reklamları, gazete ve dergi reklamları, bilboard ve afişler, tanıtım ve promosyon ürünleri, el ilanları vb.) pazarlama yapıyordu. Aynı rekabet günümüzde hala devam ediyor, hatta daha sıkı ve vahşi bir rekabet ortamı var.

website pazarlamaRekabet ortamında kendinizi göstermek için yaratıcı pazarlama taktikleri uygulamak zorundasınız. Aksi takdirde sizinle aynı mal veya hizmeti sunan kişiler arasında görünmez olursunuz. Çağdaş pazarlama kanalları ne kadar çeşitlilik arz etse de sahip olmanız gereken en etkili ve temel sanal mülkünüz bir web sitesi olacaktır diyebiliriz. Web siteniz olmadan kendinizi yurtdışı pazarlarda tanıtmanız mümkün değildir (hatta yurtiçinde de durum benzerdir). Fiziksel olarak ürünlerinizi nasıl göstereceğiniz bir ortama ihtiyacınız varsa, uzak konumlara erişmek için de sanal bir ortama ihtiyacınız var. Daha da ileri giderek şunu da eklemek zorundayım ki artık bir web sitenizin olması da yeterli değil; web sitenizin göze çarpması, bulunabilir olması, kullanımı kolay olması ve canlı olması da gerekiyor. Web sitesi tasarlatma artık bir maliyet bile sayılmaz, hatta iş o kadar basit hale geldi ki, biraz üzerine düştüğünüz takdirde, merakınız da varsa istediğiniz web sitenizi kendiniz de yapabilirsiniz. Örneğin wordpress üzerinden web sitesi tasarlamak artık çok kolay hale geldi. İnternetin yaygınlaşması, işletmelerin müşterilerine ulaşması ve etkileşime girmeleri için eşsiz ve düşük maliyetli bir fırsat yarattı. Öte yandan müşterilerin de aradıkları mal ve hizmeti bulmalarını kolaylaştırdı ve web siteleri müşteri ve firma arasında iletişimi kolaylaştıran ve ilişkiyi artıran önemli bir araç haline geldi.

Web sitesi tasarımı neden önemli

Web sitesi yapmanın bu kadar kolay olması da beraberinde yine sıradanlığı ve bulunur olmaktaki zorluğu getirdi. Bunun üstesinden gelmek için web sitenizi kolay bulunur hale getirmeniz gerekiyor. Buna SEO diyoruz; yani arama motorlarında yaptığınız işle alakalı sorgulamalar girildiğinde ilk sayfada ve üst sıralarda olmanızı sağlamaya yarayan çalışma. Örneğin, Türkiye’de gıda paketleme makineleri üretimi yapan bir ihracatçı firmasınız diyelim. Eğer köklü bir firma iseniz geçmişte fuarlarda oluşturduğunuz bağlantılarınız sayesinde belli bir müşteri portföyüne sahipsinizdir. Ancak yeni bir firmaysanız, fuarlar yeterli gelmiyor. Hem fuarların artık daha fazla sayıda, daha çok yerde düzenlenmesi, katılımcı sayılarındaki azalma, alıcıların internetten tedarikçi bulmayı tercih etmeye başlamaları sizi de webde etkili bir mevcudiyet göstermeye itiyor. Alıcılar Google’a “Food processing machine company/manufacturer/producer vs. in Turkey” yazdıklarında karşılarına çıkıyor musunuz? İnsanlar web sitenizi ziyaret ettiklerinde sizin ne sunduğunuzu anlıyor mu? Yoksa ziyaretçilerin çoğu 10 sn sonra çıkıyor mu? Peki webde nasıl etkili bir varlık gösterilir? Etkili bir web sitesi nasıl olmalıdır?

Etkili bir web sitesi için yapılması gerekenler

Seo her şeydir

search engine optimization

Öncelikle web sitenizin arama motorlarında bulunur olmasını istiyorsanız web sitenizin SEO uyumlu olmasını sağlamalı ve SEO çalışması yapmalısınız. SEO’yu site içi ve site dışı olarak ikiye ayırabiliriz.

Site içi SEO (on-page SEO)

Site içi SEO, arama motorları örümceklerinin web sitenizi ziyaret ettiklerinde onlara sitenizin ne hakkında olduğunu, ne tür bilgiler paylaştığınızı ve neler sunduğunuzu anlatmak için yapılan çalışmadır. Örümceklerin amacı, kullanıcılar arama motorlarında bir bilgi sorgulattıklarında, onlara en doğru ve en kaliteli bilgiyi paylaşan linki sunmaktır. Sizin de yapmanız gereken, örümceklere bu konuda yardımcı olmaktır. Diğer yandan da örümceklerin sitenizde kolaylıkla gezinmesini sağlamak için web sitenizin tasarım ve teknik yazılımını çok iyi yapmalısınız. Yani diyeceksiniz ki “Ey örümcek, ben web sitemde şu bilgiyi sunuyorum. Eğer sana bu konu hakkında bir soru gelirse beni önerebilirsin çünkü bu konuda en özgün, doğru, kaliteli ve tam da o bilgiyi kolay, hızlı, anlaşılır, basit ve net şekilde ben sunuyorum. Örümcek de web sitenizi ziyaret ettiğinde buna kolayca ulaşır ve ikna olursa sorgulama yapan kişiye sizi ilk sayfada gösteriyor. Burada sitenizi örümceklere en iyi şekilde tanıtmak için, yani örümceklerin ikna olması için web sitenizde olması gereken özellikler şunlardır:

 • Sayfa başlıkları anlaşılır olmalıdır.
 • Sayfalar zengin içeriğe sahip olmalıdır.
 • İçerikler özgün ve bilgilendirici olmalıdır.
 • Cümleler kısa olmalı ve imla kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Meta açıklamaları bulunmalıdır.
 • Anahtar kelimeler metinlerde dengeli, anlam bütünlüğünü bozmayacak ve metin içerisinde sırıtmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Aksi takdirde anahtar kelimeleri suiistimal ederek web sitenizin spam olarak algılanmasına sebep olabilirsiniz.
 • Site haritası oluşturmalısınız.
 • Görsellerin optimize ve alt etiketlerinin de mevcut olması gerekiyor ki hem sitenin hızını yavaşlatmasın hem de resimlerin ne hakkında olduğunu anlatsın.
 • Web siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Bilgisayar haricindeki cihazlarda da uyumlu ve kolay kullanımı olsun.
 • Web siteniz mümkün olduğunca hızlı açılmalıdır.
 • SSL güvenlik sertifikası SEO’ya olumlu şekilde etki etmektedir.
 • Tasarımda flaş öğelere yer verilmemelidir.
 • İçerikler güncel tutulmalı ve dinamik bir yapıda olmalıdır.

Site dışı SEO (off-page SEO)

Site dışı SEO web sitenizin arama motorlarında (Google, Yandex vs.) ilk sıralarda yer almanızı sağlamak amacıyla dışarıdan siteniz için yaptığınız reklam ve marka çalışmalarıdır. Daha somut anlatmak gerekirse site dışı SEO çalışmasında başarılı olmak ve sitenizin trafiğini, kalitesini ve arama motorları gözünde değerini artırmak için şu çalışmaları yapabilirsiniz:

 • Sosyal medyada kaliteli ve bilgilendirici içerikler üreterek web sitenize ziyaretçi çekmek,
 • Sosyal medya, blog ve web sitenizde kullanıcıların yorumlarını açık tutmak ve cevaplayarak kitleyi canlı tutmak,
 • Webde insanların faydalanacağı görselleri, pdf dokümanları ve diğer her türlü işe yarayacak materyalleri ücretsiz olarak sunmak,
 • Sosyal medya kanallarında paylaşımlarınıza hashtag’leri (#) kullanarak anahtar kelimelerinizi eklemek ve etkileşim yaratmak,
 • Marka değerinize katkı sağlayacak ücretli tanıtım araçlarını ve tekniklerini (Arama motoru reklamları, sosyal medya reklamları, influencer ve gerilla pazarlama) etkili şekilde kullanmak ve web sitenize yönlendirmek,
 • Haritalardan konum ekleyerek bulunurluğunuzu artırmak,
 • Sektörünüzde otorite haline gelmiş çeşitli kurum, kuruluş ve şahıslardan siteniz için backlinkler edinmek.

Kullanıcı dostu olmak

user friendly websiteWeb siteniz teknik ve içerik bakımından tamamen kullanıcı dostu olmalıdır. Öncelikle bilgisayar dışındaki cihazlardan da kolaylıkla kullanılabilir bir web siteniz olduğundan emin olun. Diğer yandan web sitenize yurtdışından da ziyaretçilerin geleceğini düşünürsek lokasyon faktörlerine bağlı olarak web sitenizin hızını yavaşlatacak her türlü uygulamadan uzak durun. Özellikle geç açılan bir web sitesi ziyaretçilerin siteyi incelemeden çıkmasına sebep olur. Hem bilgisayarda hem diğer cihazlarda kullanımı kolay, arama özelliği kolaylaştırılmış, hızlı, farklı işletim sistemlerinde ve farklı tarayıcılarda kullanışlı bir web sitenizin olmasına dikkat edin.

Şık tasarım

Tasarım konusunda firmaların öyle uçuk, tabiri caizse “cafcaflı” web sitelerini gördüm ki, insan ister istemez “Acaba bu firmanın gerçek web sitesi mi, yoksa hacklenmiş ya da domain alakasız bir platforma mı transfer olmuş?” diye soruyor. Ürününüzü potansiyel müşterilerinize göstermek için sayfanın ortasından yanar-dönerli şeylerin uçmasına ve müzik çalmasına hiç gerek yok. Özellikle müzik tamamen yanlış! Ziyaretçinin web sitenize nasıl bir ortamda tıkladığını bilemezsiniz. Paylaşımlı, sessiz bir ortam da olabilir, arka planda dinlediği bir şey olabilir ya da o anda o ses ziyaretçinin kulağını tırmalayabilir ve ilk intibah olarak eksi puan alırsınız.

web designWeb siteniz gözü yormamalıdır. Sade bir tasarımla da şık ve hayranlık uyandırıcı bir web sitesi yaratabilirsiniz. Doğru renk ve görsel destekli bir web sitesi ilk izlenim olarak hanenize artı puan yazdıracaktır. Bunun yanı sıra, insanların alışkanlıklarını da göz ardı etmeyin. Menü kısmı web sitelerinin çoğunda üst kısımdadır ve insanlar ilk önce orada bilgi aramaya eğilimlidir. Farklı olacağım diye menüyü en alta koymak ya da yandan kaydırmak ziyaretçinin zamanından çalmaktan başka bir işe yaramaz. İşletme web sitelerinde kullanıcının alıştığı biçim genellikle iletişim, ürünler, hakkımızda, katalog, dil seçeneklerine erişmek için üst kısma bakmaktır. Sayfada aşağıya indikçe de sunduğunuz ürünlerin ve hizmetlerin görsellerini ve içeriklerini ararlar. En altta da iletişim formu, sosyal medya hesapları, tanıtım videosu (en başta değilse), açık iletişim bilgileri, whatsapp benzeri anlık iletişim araçları gibi detayların bulunduğunu tahmin ederler ve ihtiyaçları oysa aşağıya kadar sayfayı indirirler.

Bilgilendirici ve profesyonel

profesyonel web sitesi

Web sitenize giren ziyaretçi ne iş yaptığınızı, üretici mi, toptancı mı, distribütör mü yoksa perakendeci mi olduğunuzu ilk bakışta anlayabilmelidir. Yerel bir işletme misiniz yoksa ihracat da yapıyor musunuz? Bunu görebilmelidir. Ziyaretçinize ihtiyacı olan ve sizin için doğru kişi olduğundan emin olmanızı sağlayacak her türlü içeriğin sayfada mevcut olması gerekir. Bu anlamda ön sayfada yer alması gereken öğeler şunlardır:

 • Dil seçenekleri (kullanım kolaylığı)
 • Ürün sekmesi (ürün/hizmet portföyü)
 • Hizmetler sekmesi (müşterinize hizmet anlamında neler sunuyorsunuz ve neler vaat ediyorsunuz?)
 • Şirket ismi
 • Şirket logosu
 • Slogan (varsa)
 • Kurumsal renkler (marka renginiz neyse web siteniz de onunla uyumlu renklerde olsun)
 • Katalog butonu (online, düşük boyutlu, ürünlerin teknik özelliklerini, ambalajlama bilgilerini ve ilgili görselleri barındıran, sertifikaların, kalite belgelerinin, analiz ve test raporlarının olduğu indirilebilir pdf doküman)
 • Blog sekmesi (SEO için ve ziyaretçiyi sitede tutmak için müthiş bir araç)
 • Bülten kayıt formu (email adreslerini toplayarak düzenli bülten çalışması için)
 • Haberler (katıldığınız fuarların, etkinliklerin, konferansların, seminerlerin ve çeşitli faaliyetlerin duyurulması için gerekli)
 • Call-to-action, get price, sample request, more information vs. butonları
 • Anlık ileti ve karşılama araçları (whatsapp, wechat, skype, facebook Messenger ve chat botlar)
 • Firma tanıtım videosu (web sitenizdeki dilleri bilmeyenler ve yazıları okumak istemeyenler için)
 • Sosyal medya hesapları

Güven veren

web site tasarımıPotansiyel müşterileriniz sizden bilgi almak için iletişime geçmeden önce ilk yapacakları iki şey web sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı incelemek olacaktır. Size düşen görev burada web sitenizde katıldığınız fuarların bilgisinden tutun da sahip olduğunuz sertifikalara kadar her şeyi sergilemek; sosyal medya hesaplarınızda da düzenli olarak paylaştığınız içerikler sayesinde hala işinizin başında ve aktif olduğunuzu göstermek olmalıdır. Özetle amaç, potansiyel müşterinin ihtiyacı olan kişi olduğunuzu en iyi şekilde göstermektir.

Yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak bir web sitesi oluşturduğunuzda sanki fazladan bir personel çalıştırıyormuşçasına web sitenizin müşteri çektiğini göreceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.