Topluluk karşısında konuşma yapmanın zorluklarını hepimiz biliriz. Televizyonda, konferanslarda ya da etkinliklerde dinlediğimiz konuşmacılara baktığımızda ne kadar kolay ve rahat konuştuklarını görürüz. Fakat bazen de vasat konuşmalara tanık oluruz. Birini diğerinden ayıran fark nedir diye sorduğumuzda, aklınıza ilk gelen muhtemelen konuşma yeteneği olacaktır. Ancak asıl cevap büyük oranda “hazırlık” ve “tecrübe”dir. Ne kadar çok topluluk önünde konuşma yaparsanız o kadar kendinizi rahat hissedersiniz ve konuşma yapmanın stresini üzerinizden atmış olursunuz. Apple’ın ilk zamanlarında Steve Jobs’la çalışmış olan ve bugün bir çok şirkete danışmanlık yapmakta olan girişimcilik gurusu usta konuşmacı Guy Kawasaki için bile bu kolay değildi: “Kitle karşısında rahatça konuşmaya başlayabilmem 20 yılımı aldı.”

80’li yıllardan beri konuşmalar yapan Kawasaki edindiği tecrübeler neticesinde bize ayakta alkışlanmanın yollarını anlatıyor.

guy kawasaki

Söyleyecek ilginç bir şeyiniz olsun.

Savaşı kazanmanızı sağlayacak şey yüzde 80 budur. Anlatacak bir şeyiniz varsa harika bir konuşma yapmanız çok daha kolaydır. Söyleyecek bir şeyiniz yoksa konuşma yapmayın.

Satışı bir yana bırakın

Konuşmaların büyük kısmının amacı dinleyicileri eğlendirmek ve bilgilendirmektir. Yapacağınız en kötü konuşma insanların satış sunumu olarak yorumlayacağı konuşma olacaktır.

Uyarlayın

Bana yaptığım konuşmaların birçoğunda yardımcı olan tekniklerden biri de konuşmamın ilk üç-beş dakikasını konuşma yapacağım yer ve ortama uyarlamaktır. Böylece ödevimi çalıştığımı ve konuşmamı değerli ve özel bir deneyime dönüştürdüğümü göstermiş olurum. Bunu iki yolla gerçekleştiririm:

  • Öncelikle dinleyicilerle kişisel bir bağ kurmaya çalışırım. Örneğin Acura çalışanlarına konuşma yaptığımda sahip olduğum iki Acura ve iki Honda otomobilin fotoğraflarını göstermiştim.
  • İkinci olarak, yabancı bir ülkeye gittiğimde konuşma yapacağım kente bir gün öncesinden gider ve çevreyi gezerim. Ardından gittiğim yerlerin fotoğraflarını gösterir ve kültürlerine duyduğum hayranlığı anlatırım.

Eğlendirmeye odaklanın

İnsanları eğlendirebilirseniz, bu sayede biraz bilgilendirmeyi de becerirsiniz. Oysa konuşmanız sıkıcı olursa, ne kadar bilgi verirseniz verin, konuşmanız güzelleşmeyecektir.

Şık giyinin

Hawaiili bir politikacı olan babamın bana verdiği tavsiye: Asla dinleyicilerden daha kötü giyinme. Onlar takım elbise giyiyorsa siz de takım elbise giyin. Onlardan daha kötü giyinmeniz şu mesajı verecektir: Ben sizden daha zekiyim/zenginim/güçlüyüm. Sizi ciddiye almayabilirim, size hakaret edebilirim ve siz hiçbir şey diyemezsiniz. Bu şekilde davranırsanız, dinleyicilerin sizi sevmesine imkan yoktur.

Rakiplerinizi eleştirmeyin

Yaptığınız konuşmalarda rakiplerinizi eleştirmeniz, rakibinizin cevap hakkı olmadığı bir ortamda haksız rekabet yapıyorsunuz izlenimi uyandırır. Konuşma fırsatını rakibinizi öldürmek için kullanarak kendinizi alçaltmayın.

Hikayeler anlatın

Bir konuşma yaparken rahatlamanın en iyi yolu hikayeler anlatmaktır. İyi konuşmacılar aynı zamanda iyi birer hikayecidir; büyük konuşmacılar, mesajlarını anlattıkları hikayelerle desteklerler.

Konuşma öncesinde dinleyicilerin arasında dolaşın

Dinleyicilerin başarınızı daha da fazla istemesini sağlamanızın yolu konuşma öncesinde aralarında dolaşmanızdır. İnsanlarla konuşun, sizinle temas kurmalarına fırsat tanıyın. Özellikle de ilk sıralarda oturanların. Böylece, sahneye çıktığınızda karşınızda dost canlısı yüzler bulursunuz. Kendinize olan güveniniz artar. Rahatlarsınız. Böylece, konuşmanız da harika olur.

Organizasyonun başında konuşun

Eğer seçme şansınız varsa, organizasyonun başında konuşun. Dinleyici daha dinç olur, sizi dinlemeye, şakalarınıza gülmeye, hikayelerinize kapılmaya daha hazır olur.

Küçük bir salonu tercih edin

Eğer seçme şansınız varsa, olası en küçük salonu kullanın. Geniş bir salondaysanız, masa ve sandalyelerin bulunduğu sınıf tarzı bir salonu tercih edin.

Sürekli çalışın ve konuşun

Bir konuşmada ustalaşmak için aynı konuşmayı en az 20 kere yapmanız gerekir. İsterseniz köpeğinizi karşınıza alarak 19 kere konuşma yapın ama mutlaka çalışın ve tekrarlayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.