İş fikri ve kuruluş aşaması

Ürün belirleme

İhracat nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce ilk olarak kafanızdaki iş fikrini belirlemek, eğer varsa da tam olarak netleştirmeniz gerekiyor. Bu konu geleceğinizdeki mesleğin temelini oluşturacağı için üzerinde kafa yorarken acele etmeyin. Seçtiğiniz ürün çevrenizden birinin size tavsiyesi de olabilir, sizin dışarıdan gözlemlerinizle aklınıza yatan, rasgele bir şekilde karşınıza çıkan ve birden ilginizi çekmiş bir ürün de olabilir. Neden bu ürünü seçtiğinizi içinizde çekince ve şüpheye yer bırakmadan kendinize mantıklı bir şekilde açıklamalısınız. En gereksizinden en uç detayına kadar kendinize sormadığınız soru kalmasın. Gerekirse haftalarca aylarca düşünün, araştırmalar yapın sektörden insanlarla tanışın, onlara danışın. Kendinize bir soru listesi hazırlayın ve aklınıza gelen tüm soruları yazın. Örneğin;

Neden bu ürün?

Pazarın büyüklüğü nedir?

Ürünün satın alınmasında en çok ne etkili oluyor?

Gelecekte bu ürüne ihtiyaç duyulacak mı?

Müşterilerim kim olacak? (son kullanıcı, toptancı, üretim fabrikası, distribütör, vs.)

Ürünün son kullanıcıları kim?

Yurt içinde halihazırda bu ürünü üreten veya satanların profili nasıl?

En sonunda verdiğiniz cevaplar size mantıklı geliyor ve hisleriniz evet diyorsa artık önemli bir adımı geride bıraktınız demektir.

 

Ürününüzü belirledikten sonra kuracağınız işletmenin türünün ne olacağına karar vermelisiniz. Sadece ihracatçı mı olacaksınız yoksa hem iç hem dış ticaret mi yapacaksınız? Üretici mi olacaksınız yoksa al-sat mı yapacaksınız? Bu soruların cevaplarına göre de işletmenizin fiziki yapısı belirlenecek.

ihracat

Üretici olmak istiyorum

Gereksinimleriniz doğrultusunda atölye, fabrika, depo, üretim, işletim, paketleme tesisi vs. yatırımlar yapacaksınız demektir. Personel, makine ve malzeme ihtiyacınızı belirleyeceksiniz. Bu süreçte yine üretim kapasitenizi ve maliyetinizi de belirlemeniz çok önemli. İyi hesaplanmış bir kapasite ve maliyet planı yaparsanız elde edeceğiniz net geliri de daha iyi görürsünüz.

Al-sat yapmak istiyorum

Bunun yatırım maliyeti doğal olarak çok daha düşük olacaktır. Kimi durumlarda neredeyse sıfır sermayeyle başlayabilmeniz mümkün. Mesela eskiden beri tanıdığınız ya da tesadüfen tanıştığınız biri ihtiyacı olan malı bulmakta zorlanıyordur ve sizin de yakın bir arkadaşınız bu malın üreticisidir; alın size sıfır sermayeyle başlangıç. Bu yüzden sosyal yönü güçlü insanların bu sektörde şansı daha fazladır. Hatta çalışacağınız ürünü belirlerken çevrenizdeki insanlar, arkadaşlarınız ya da akrabalarınızdan biri bir ürünün üreticisi ise onun mallarını pazarlayarak işe başlayabilirsiniz. Bu hızlı başlangıç hem sizin için faydalı olur hem de o kişinin satışlarını artıracağınız için faydanız da dokunmuş olur: kazan-kazan!

İş yeri olarak ofis kiralayabilir, evinizin bir bölümünü ofise çevirebilir ya da hazır veya sanal ofisleri tercih edebilirsiniz. Bu durumda ürünü tedarik edeceğiniz üreticinizle anlaşmalarınızın çok net olmasına dikkat edin, hatta gerekiyorsa her iki tarafı da koruyan şartları belirleyerek aranızda bir sözleşme imzalayın. Üreticilerin sipariş ettiğiniz malı istediğiniz kalite ya da ambalaj şeklinde üretmemeleri veya teslim sürelerini geciktirmeleri sık rastlanan bir durumdur. Yapacağınız sözleşme sayesinde bu sorunların tazminini talep edebilirsiniz. Diğer bir alternatif ise; birden fazla üreticiyle anlaşmak suretiyle hem müşterilerinize hızlı hizmet sağlarsınız hem de tek bir tedarikçinin keyfi muamelelerine ya da emrivaki tutumlarına karşı eliniz güçlü olur. Yine de siz siz olun üreticinizle iletişiminizi güçlü tutmaya özen gösterin.

Hiçbir iş daima tıkırında gitmez, mutlaka aksilikler başınıza gelecektir. Acil durum planları oluşturmayı alışkanlık edinin. Böyle durumlara ne kadar hazırlıklı olursanız işleri tekrar rayına oturtmak o kadar çabuk ve kolay olur.

Şirket kurulumu

Şirket kurulumu için öncelikle nasıl bir şirket kuracağınıza karar vermeniz gerekir. Şahıs şirketi, limited ya da anonim şirket mi kuracağınıza yapacağınız işin büyüklüğü, sermayesi ve gelir tahminlerinize göre karar vermelisiniz. Şirketi kurarken ilk yapacağınız iş bir mali müşavirle anlaşmak olmalı; vergi levhanızın açılmasından tutun da imza sirkülerine ve defter tasdiklerine kadar ne kadar prosedür varsa müşaviriniz size bu hizmeti sağlayacaktır. O yüzden bu kararı müşavirinize danışarak da verebilirsiniz; sizin planlarınızı dinler ve kendi tecrübelerinden yola çıkarak da sizi bu konuda yönlendirebilir. Şirketin kurulum maliyeti ve gereken belgeler her zaman değişiklik gösterir; bu yüzden en güncel ve sağlıklı bilgiyi almak için muhasebecinizle görüşmenizi tavsiye ediyorum.

 

Teknik altyapı

Ürünü belirlediniz, şirketinizin faaliyet durumunu netleştirdiniz ve şirketi kurdunuz. Sırada şirketinizi işler duruma getirecek uygulamalar var. En basit anlatımıyla al-sat yapma amacıyla ofis kiralayarak işe başlamış olduğunuzu farz edelim. İster komisyoncu olun ister üretici; olmazsa olmaz ihtiyaçlarınızdan biri firmanızın web sitesidir. Yerelde ya da uluslararası pazarda ne iş yaptığınızı, ne hizmet sunduğunuzu insanlara duyurmanızın ve potansiyel müşterilerinizi etkilemenin en iyi yolu budur. Profesyonelce tasarlanmış bir web sitesi sizin ciddiyetinizi de gösterecektir. Bu konuda cimri davranmayın ve gerçeklerden uzaklaşmadan kendinizi, ürünlerinizi, hizmetlerinizi olabildiğince göstermeye çalışın. Müşterileriniz sizi ziyarete gelecek diye bir şart yok ama kesinlikle web sitenizi ziyaret edecekler ve ilk intibah böyle oluşacaktır.

E-mail yazışmalarınızda gmail, hotmail gibi genel hesaplarınızı değil şirket adınızın uzantısı olan e-mailleri kullanmanız karşı tarafa daha profesyonel görünmenizi sağlar. Ardından kendinize bir logo tasarlayın; eğer kendiniz tasarlayamıyorsanız freelance tasarım yapan bir çok tasarımcıdan cüzi bir miktar karşılığında hizmet satın alabilirsiniz ya da arama motorlarına “logo maker” yazdığınızda online logo tasarımı yapan web siteleri karşınıza çıkar. Bunların bir kaçını kullanarak kolayca tasarım yapabilirsiniz. Logonuz da olduğuna göre artık kartvizit yaptırmaya geldi sıra. Bu konuda da çok cimri davranmamanızı tavsiye ediyorum. Kartvizitinizin fuarlar, seminerler, toplantılar ve benzeri ortamlarda tanıştığınız insanlara çekinmeden verebileceğiniz, kendini gösteren bir kalitesi olsun. İlk aşamada gerek duyacağınız diğer teknik detaylara döviz hesapları, bilgisayar, internet erişimi, sabit telefon&faxı eklersek artık başlangıç aşamasını bitirdik diyebilir ve ihracat aşamasına geçebiliriz.

İhracat nasıl yapılır? Aşama 2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.