Müşteri bulma ihracatçı firmalar açısından internetin yagın kullanılmadığı dönemde oldukça zordu. Firmalar ürünlerini uluslararası pazarlara tanıtmak için fuarları kullanıyorlardı ve fuarlara alternatif kanallarının zayıflığı firmaların fuar iştiraklerini zorunlu kılıyordu. Eğer ki ürününüzü ihraç etmek istiyorsanız bunun en hızlı yolu fuar katılımından geçmekteydi. Neyse ki internetin cebimize kadar ulaştığı bir döneme geldik ve firmaların ithalat-ihracat yapmaları yurtiçi firmalarla ticaret yapmaları kadar kolay hale geldi. Bu da beraberinde bilgi kirliliği ve sahtecilik gibi bir takım zorlukları beraberinde getirdi. Artık yeni bir ihtiyaç oluştu: interneti nitelikli kullanma. Önceki “Nasıl İhracat Yapılır” yazılarımızda kuruluş aşamasından hedef pazar ve strateji belirlemeye kadar aksiyon öncesi çalışmalardan bahsettik. Bu aşamada ürünümüzü satabilmek için iletişime geçeceğimiz potansiyel müşterilerimizi web ortamında nasıl buluruz ona bakalım.

Ürettiğiniz malın niteliğine göre hitap edeceğiniz hedef kitleniz de çeşitlilik gösterir. Örneğin bitmiş/hazır ürün üretiyorsanız hedefiniz çoğunlukla toptancılar, ithalatçılar ve distribütörler olacaktır. Ancak ara mal, yedek parça vb üretiyorsanız bunun için de üreticileri hedeflemelisiniz.

İthalatçı firmaları bulmak üretici firmaları bulmaktan daha zordur. Devletler kendi ülkelerinde satın alıcılardan çok satıcıları teşvik ettiğinden kendi yayın organlarında çokça tanıtım yaparlar. Örneğin Türkiye’den alım yapmak isteyen bir ithalatçı için Türk üretici ve ihracatçıları bulmak çok kolaydır. Yerel firma kayıtlarına ulaşabilmek için TOBB’un sitesindeki  Odalar ve Borsalar bölümünde Türkiye genelindeki “Ticaret ve Sanayi Odaları”, “Ticaret Odaları”, “Sanayi Odaları”na bağlı kayıtlı işletmelere ulaşabilirsiniz. İhracatçı firmaları bulmak için ise Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısında toplanmış olan 61 ihracatçı birliğinin bilgilerine ulaşarak her bir birliğin websitesinden söz konusu ürünün ihracatçı firma bilgilerini bulabilirsiniz.

Benzer uygulamaları birçok devlet kendi üreticilerini dünyaya tanıtmak için yapmaktadır. Bunun için detaylı bir araştırmaya başlamadan önce ilgilendiğiniz ülkenin resmi websitelerini ziyaret etmeniz size zaman kazandıracaktır. Bunun dışında Ticaret Bakanlığı’nın “Ticaret Müşavirine Danışın” uygulamasını kullanarak ilgili ülkenin ithalatçı bilgilerini talep edebilirsiniz. Buna benzer çalışmaları diğer ülkeler de yaptığı için siz de kendinizi o ülkenin üreticisi gibi düşünerek yapabilirsiniz. Örneğin Hollanda, Fransa kendi firmalarına aynı Türkiye gibi bilgi desteği sağlamaktadır. Tek yapacağınız tarayıcınızda translator kullanarak ilgili ülkenin resmi ticari bilgi kaynaklarını taramak olacaktır.

Dernekler, Birlikler ve Odalar

Eğer ürününüz için ithalatçı arıyorsanız ithalatçı firma arama kaynakları kısıtlıdır. Her devlet kendi ülkesinin satın alma şirketlerini açıkça ilan etmez. Ancak ara mal satıcısı iseniz ve hedef grubunuz üreticiler ise o konuda devletler ellerinden geleni yapmaktadırlar. Üreticileri ve ihracatçıları bulabileceğiniz birçok platform mevcuttur. Sektörel dernekler spesifik ürünlere kadar inmektedirler. Örneğin gıda üreticileri derneği altında bal üreticileri derneğini barındırmaktadır. Buna ihracatçı birliklerini de eklersek her ülke için ayrı ayrı internet taramasıyla potansiyel müşteri portföyü oluşturabilirsiniz. Bu elbette zaman alan bir uğraştır ancak size sağlıklı ve teyitli bilgi verir.

Arama Motorları

Arama motorları müthiş ölçekte verilere sahip olduğundan sağlıklı veriyi elde edebilmeniz için kriterleri daraltmalısınız. Örneğin en yaygın kullanıma sahip arama motoru Google ile bir örnek yapalım. Ürünümüz yaş meyve sebze grubundan portakal olsun. Biz bu ürünümüzü kime satabiliriz öncelikle onu belirleyelim. Hitap edebileceğimiz iki ana grup var:

  1. Yaş meyve sebze toptancıları
  2. Meyve suyu üreticileri

Hedef grubumuzu belirledikten sonra iki farklı ülke belirleyelim; biri İngiltere diğeri Finlandiya olsun ve İngiltere ile filtreleme işlemine başlayalım.

Anahtar Kelimeler:

Aşağıdaki anahtar kelimeleri her aramada tek tek girerek yeni sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu yüzden aşağıdakilerle sınırlı kalmayarak kullanılabilecek her anahtar kelimeyle arama yapmak gerekmektedir.

Food and beverage wholesalers

Food and beverage wholesaler

Food and beverage importers

Food and beverage importer

Fruit juice manufacturers

Fruit juice manufacturer

Fruit juice manufacturer company

Fruit juice manufacturer companies

Wholesalers for fresh fruits and vegetables

Fresh fruits and vegetables wholesalers

Produce Companies

Fresh Produce suppliers

Fruit suppliers

Gelişmiş Arama

Fruit Supplier olarak arama yapmak için bu kelimeleri tırnak içerisine alacağız ki aynen bu kelime grubunu gösteren linkler karşımıza çıksın ve google.com adresini değil google.co.uk kullanacağız.

arama-motoru

web-search

google-search

advanced-searching

 

web-results

Yukarıdaki uygulamayı diğer anahtar kelimeleri ve daha fazlasını kullanarak yapabilir ve çok sayıda firma bilgisi kaydedebilirsiniz. Aynı Uygulamayı Finlandiya için gerçekleştirmek istediğinizde öncelikle anahtar kelimenin hem İngilizce hem de Finlandiya dilinde aramasını yapmalısınız ve bunun için de google.fi kullanın.

google-translate

Alternatif arama motorları

B2B siteleri, Rehberler ve Dernekler

Elbette ticari bilgi kaynaklarını aşağıya sığdırmak mümkün değil. Ancak hedeflediğiniz ülkede kendi ürününüze hitap eden platformları bulmak artık birkaç web taramasıyla mümkün. Unutmayın ki burada firma bilgilerini değil firma bilgilerini paylaşan rehberleri arıyoruz. İşte bunlardan bazıları:

Haritalar

Potansiyel müşterilerinizi bulmanız için başka bir kanal da haritalardır. Google haritalar üzerinde arama yapmak istediğiniz bölgeye yaklaşın ve anahtar kelimenizi girin. Her yakınlaştırdığınızda daha fazla sayıda firma bulacaksınız.

google-haritalar

Görüldüğü üzere araştırmaya ne kadar zaman ayırırsanız o kadar portföyünüzü artırırsınız. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolaylaştığı bir çağda nitelikli arama becerilerinizi geliştirmek zaman konusunda ciddi tasarruf ettirir.

Bilgi her yerde. Ona nasıl ulaşacağınızı bilin yeter.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.