Teknoloji pazar araştırma şirketi Radicati’nin raporuna göre dünya genelinde her gün 196 milyon email gönderiliyor ve bu sayının sadece %20’si açılıyor. Pazarlama araçları arasında etkili bir araç olan emaile profesyonel yaklaşılmadığında başarı sağlaması oldukça zor olduğu anlaşılıyor. Peki sizin email kampanyanızın başarılı olan yüzdelik dilimde olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Email pazarlama faaliyetleriniz sadece toplu email gönderiminden mi ibaret? Yoksa bunun dışında gönderdiğiniz mesajların teslim, açılma, tıklanma ve geri dönüşüm oranlarını ölçmek için araçlar kullanıyor musunuz? Gönderdiğiniz emaillerin ölçümlerini yaparken hangi metrikleri dikkate alıyorsunuz? Email pazarlamasında open rate, CTR ve CTOR ne ifade ediyor ve bizim için neden önemlidir?

Open Rate, CTR, CTOR nedir? Aralarındaki fark nedir?

  1. Open Rate gönderdiğiniz emailin açılma yüzdesini ifade eder
  2. CTR (click-through-rate) emailinizin içindeki linklerin tıklanma yüzdesini ifade eder.
  3. CTOR (click-to-open-rate) tıklanan email sayısının açılan email sayısına karşı toplam gönderilen email üzerinden oranını verir. Yani CTOR emailin içerik performansını ölçer: tıklama / açılma X gönderilen email=CTOR

Yukarıdaki tanımlara baktığımızda open rate etkili bir metrik olduğu görülse de tam olarak ihtiyacımız olan bilgiyi karşılamıyor. Email kampanyalarımızın etkili olup olmadığı anlayabilmek için resmin tamamına odaklanmamız gerekiyor. Bunun için diğer metrikler bize yardımcı oluyor.

email ölçüm verileri

Delivery Rate (Teslim Oranı)

Teslim oranı listemizdeki tüm adreslere email gönderdiğimizde hard bounce (geçersiz adres) ve soft bounce (geçici hata sonucu iletilemedi) olanları da eleyerek kaç tanesinin alıcıların gelen kutularına düştüğünü göstermektedir. Hard bounce ve soft bounce sayısının düşük olması ve ayrıca teslim edilme sayısının fazla olması ne kadar sağlıklı bir listeye sahip olduğunuzu göstermektedir.

Open Rate (Açılma Oranı)

Open Rate emailinizin kaç alıcı tarafından açıldığını ifade etmektedir. Açılma oranı iki şekilde ölçülür: 1) açılan email sayısı/teslim sayısı; ya da 2) açılan email sayısı/toplam gönderilen sayısı. Eğer açılma oranı beklentinizden daha düşük sonuç verirse, gönderdiğiniz emaillerin sıklık seviyesini ve konu başlıklarını gözden geçirmenizde fayda var.

Click-Through Rate

CTR gönderdiğimiz emaillerin içeriğindeki linklere kaç alıcı tarafından tıklandığını ifade eder. Çoğunlukla tıklama sayısı/teslim edilen email sayısı olarak hesaplanır. CTR tekil ve bütünsel olmak üzere ikiye ayrılır. Tekil CTR kaç kişinin tıkladığını ölçerken, bütünsel CTR toplamda kaç adet tıklama olduğunu ölçer. Diyelim ki 100 kişiye email gönderdiniz. Bunlardan 10’u tıkladı ve bu 10 kişinin her biri iki defa tıkladı (toplamda 20 tıklama). Bu durumda email listenizin %10’u tıkladığı için tekil CTR %10’dur. Bütünsel CTR’ınız ise %20 çıkacaktır çünkü o %10’luk kişi sayısı iki defa tıklayarak değeri katlamış oluyor.

Daha net içgörüler edinmek için CTOR’a bakalım.

CTOR

Click-To-Open-Rate açılan email sayısının tıklanan email sayısına oranını ifade eder. Daha anlaşılır olması açısından bir örnekle ilerleyelim:

A ve B olarak İki farklı email gönderdiğimizi farz edelim. Her birini 100 adrese gönderiyoruz ve bu 200 adresin hiç biri hard bounce ya da soft bounce değil.

A emaili: 100 adresten 10 tanesi açtı ve 5 tanesi tıkladı.

B emaili: 100 adresten 50 tanesi açtı 10 tanesi tıkladı.

CTR vs CTOR

Aradaki farkın önemsiz olduğu düşünülebilir ama gerçekte önemlidir.

Eğer CTR’a bakarsak;  A’nın CTR oranı %5, B’nin ise %10’dur. Peki bu B’nin daha başarılı olduğu anlamına mı gelir? Pek değil.

Eğer CTOR’a bakarsak; A’nın değeri %50’dir (5 tıklama/10 açılma). Ancak B’nin CTOR değeri yalnızca %20’de kalmıştır (10 tıklama/50 açılma).

İşin özeti, CTR tüm gelen kutusu aksiyonlarını dikkate alırken, CTOR sadece açılan emailler üzerinden hesap yaparak daha doğru bir ölçüm imkanı verir, yani açılan emaillerin içerik performans ölçümünü gösterir.

Hangisi daha iyidir?

CTR ve CTOR aslında birbirlerinde farklı metrikler oldukları için bize verdikleri sayılar farklı yorumlarda bulunmamızı sağlamaktadır, yani bir diğerinden daha iyidir diyemeyiz çünkü her ikisi de tamamen farklı analizleri bize göstermektedirler. CTR emailin genel performansından bilgi verirken, CTOR email içeriğinin başarısını ölçer. Bu arada, open rate ve delivery rate metriklerini de unutmamalıyız. Her ne kadar basit görünseler de onlar da farklı açılardan bize yol gösteriyorlar. Toplamda bu metriklerin hepsi ihtiyacımız olan sorulara cevap vererek hikayenin tamamını oluşturuyorlar: iletimiz teslim edildi mi? Alıcı tarafından açıldı mı? İçerik tıklandı mı? Konuya bu şekilde bütüncül yaklaştığımızda daha etkili, okunan ve tıklanan emailler gönderebiliriz.

Gelecek yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?


BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.