email-okunma-zamanlarıPazarlamacıların email konusunda yaşadıkları en büyük zorluklardan biri alıcının gelen posta kutusunda dikkat çekme rekabetidir.İkinci bir zorluk ise ihracat pazarlamasında ülkeler arasında zaman farklarının olması sebebiyle email gönderilecek her bir ülke için bu farkın dikkate alınması durumudur. Bu durumu dikkate almadan email listenizdeki tüm potansiyel müşterilere aynı anda email göndermeniz ne kadar doğru olur? Eğer bu şekilde bir kampanya yürütürseniz mesajınızın alıcı tarafından okunma olasılığı daha düşük olacaktır. GetResponse’un 2018’in ikinci yarısında gönderilen milyarlarca emaili analiz ederek hazırladığı email ölçme raporundaki verilere göre, gönderilen emaillerin beşte biri ilk bir saat içerisinde açılıyor. Birinci saatin ardından ise açılma oranlarının yavaşça azalarak ilk 7 saat içinde toplamda yaklaşık %51’lik kısmının açıldığı görülüyor.

Önceki araştırmalara baktığımızda da emaillerin açılma oranlarının önceki yıllardan çok farklı olmadığı anlaşılıyor. Aşağıdaki tablo 2012 yılının 24 saatlik dilimde e-mail açılma oranlarını veriyor ve gördüğümüz kadarıyla gönderilen emaillerin %52’si 6 saat içinde açılmıştır. Bu durumda dijital pazarlama kanalları her ne kadar zenginleşse de email pazarlamanın alıcıya ulaşma konusunda hala geçerli bir kanal olduğu ve alıcıların çoğunun emaillerini sık sık kontrol ettikleri sonucuna ulaşabiliriz.

email-ne-zaman-göndermeliyim  

Email göndermek için en iyi zaman hangisidir?

Bu soruya cevap vermeden önce Open Rates, CTR ve CTOR ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. “Email açılma oranları”nı yazının devamında “Open Rates” olarak adlandıracağım.

açılma-oranıGetResponse’a göre open rates sabah erkenden başlayarak zirve yaptığı saat 11:00’e kadar artarak devam etmektedir. İkinci zirvesini ise saat 14:00’de yaptıktan sonra mesai bitimine doğru azalmaktadır.

Open rates dengeli bir zaman aralığını bize verirken, bizi asıl şaşırtan CTOR (click-to-open-rates) oluyor. Gün içinde en yüksek CTOR saat 18:00 olduğunu görüyoruz ki bu oran sadece 17:00’den başlayarak bir saatlik süre içerisinde bu kadar yükseliyor. 18:00’den 20:00’ye kadar CTOR 17:00 öncesine kadar düşmüş oluyor.

CTOR’ın zirve yaptığı diğer bir saat ise gerçekten şaşırtıcı: 2:00am, yani gece 2. Gecenin bir yarısı email okunması inandırıcı gelmeyebilir ancak MailerMailer’ın daha önce yaptığı araştırmada da buna benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Bunun sebebine dair bir çalışma yapılmamış olsa da insanların yatmadan önce emaillerini son bir kontrol etme ihtiyacı hissettiklerine dair bir tahmine varabiliriz.

Son olarak emaillerin cevaplandığı günlerin analizine bakıldığında emaillerinizi göndermek için en iyi günün Salı günü olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Salı günü Open Rate, CTR ve CTOR etkililiği açısından diğer günlere oranla en iyi gündür. Bununla birlikte yine şaşırtıcıdır ki Çarşamba günü haftanın en düşük geri dönüşüm oranlarının olduğu gün olarak ölçülmüştür. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. İhracat pazarlamasında emailin etkili ve ücretsiz olması onu önemli ve güçlü bir araç kılıyor. Ancak sizin gibi diğer herkesin de email kullandıklarını düşünürsek email pazarlamasına daha ciddi ve profesyonel yaklaşmanız gerektiğini kabul etmelisiniz.

Gelecek yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?


 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.