Yöneticilerin strateji oluşturmada yaşadıkları zorlukların en büyük sebebi aslında çok basittir: stratejinin ne olduğunu bilmemek. Birçok yönetici stratejinin ne olduğunu bilmez. Hatta bu problem sadece genç yöneticilerde değil tecrübeli yöneticilerde de mevcuttur. Sektörde lider olmak adeta iş dünyasının mottosudur. CEO’ların aslında stratejiyle uzak yakın alakası olmayan düzinelerce sözde strateji klişelerinin en popüler olanları şunlardır:

  • Sektörümüzde global lider olmak
  • Müşteri merkezli çözümler sunmak için inovasyon yapmak
  • Kitlemizi genişletmek
  • Entegrasyon sağlamak ve sinerji yakalamak
  • Ana faaliyet alanımızda güçlenmek ve maliyetleri azaltmak

Bu sözde stratejiler aslında sadece amaç, taktik ve hedeflerdir ve aralarındaki fark önemlidir.

Amaç ve hedefler başarmaya çalıştıklarımızdır. Amaç genel olarak başarmaya çalıştığımız şeydir (kendi bölgemizde ulusal satış yarışmasını kazanmak). Hedef ise daha belirgin olarak başarmaya çalıştığımız şeydir (üçüncü çeyreğin sonuna kadar 25 milyon dolar satışa ulaşmak). Hedeflerin pratiğe dökülmesinde ve takibinde tercihen SMART (specific, measurable, achievable, relevant and time-bound) yöntemi uygulanır.

Strateji ve taktikler ise hedefe nasıl ulaşacağımızı belirlemek içindir. Strateji genel anlamda nasıl ulaşılacağı üzerinedir (mevcut müşterilerle cüzdan payını genişletmek üzere satışa odaklanmak); taktikler ise tam olarak nasıl ulaşılacağı üzerinedir (her bir bölge için 5 büyük müşteri ile randevu ayarlamak için bölge satış müdürlerini satış temsilcileriyle çalıştırarak; üç müşteriyi iki ya da daha fazla ürünümüzü aynı anda kombine halde kullanırken video çekmek).

Tanımların belirsiz nitelikte olması herkesi farklı yönlendireceğinden, uygulamayı daha en baştan başarısız kılar.

O zaman stratejiyi çevreleyen bu kafa karışıklığı ve yanlış anlaşılmaların önüne nasıl geçebilirsiniz?

İşte size 3 ipucu:

Kelimeleri karıştırmayı bırakın: strateji soyut bir terim olduğu için diğer kelimelerle birleştirmek ve kafa karışıklığı yaratmadan kullanmak zaten yeterince zordur. Birçok şirket “stratejik amaçlar” ve “stratejik hedefler” ifadelerini sık kullanırlar. Neden? Amaç ve hedefler stratejilerden farklıdırlar. Bu yüzden birbirinden farklı anlam taşıyan terimleri birleştirerek yeni bir anlam yaratmaya çalışmak zihni bulandırmaktan başka bir şey değildir.

Doğru kelimeyi –sadece demek istediğiniz kelimeyi- kullanarak planınızı basit tutun.

Uydurmayın: “stratejik zorunluluklar” “yön veren amaç” gibi terimler temel planlama terimleri değildir ve temel kavramlar olmadıkları için çok farklı şekilde yorumlanabilirler. Bu da iletişim hatalarına, yanlış anlamalara hatta yanlış yönlendirmelere yol açabilir. Planlama yaparken havalı-uydurma kelimeleri değil, gerçek anlamında kullanılan kelimeleri tercih edin.

-mış gibi yapmayı bırakın: şirketinizde bir lider aslında stratejiyle alakası olmayan bir şeyi strateji diye önünüze koyarsa, siz de ona stratejiymiş gibi davranmaya devam etmeyin.

Düzeltin!

Yöneticilerinizle konuşmak için uygun bir ortam ve zaman ayarlayın ve ortaya koydukları şeyin nasıl daha doğru şekilde bir stratejiyi yansıtacağı konusunda fikrinizi beyan edin.

Stratejik düşünme ve planlama konusunda ekibiniz ancak ortak bir dil konuşursa istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.  Ortak akıl yaratabilmek için bu adımları uygulayarak başarıya giden yolda ilerleyin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.