Ticari Fatura Nedir

Ticari fatura proforma faturadaki şartlara uygun olarak düzenlenen ve ihracatta kullanılan önemli belgelerden biridir. Proforma faturanın aksine ihracatçıya çeşitli mali sorumluluklar yükler. Öncelikle ticari fatura maliye onaylı olmak zorundadır; böylece resmi takibe muhataptır. Türkçe ya da Türkçe/İngilizce olarak düzenlenir ve numaralandırılmış bir sırada her bir fatura nüshalarıyla birbirini takip eder. İhracat işlemlerinde gümrüğe teslim edilen evraklardan biridir.

Commercial Invoice

İngilizce fatura ise (commercial invoice) Türkçe faturadaki bilgilerle aynı olmak kaydıyla Word, Excel vs programları kullanarak oluşturabileceğiniz bir formdur. Türkçe fatura üzerinde yazılı olan fatura numarası commercial invoice üzerinde de aynı olmak zorundadır. Commercial invoice düzenlenmesindeki amaç ithalatçının kendi gümrüğünden malı çekerken bu belgeye ihtiyaç duymasıdır. Türkçe fatura nasıl Türk gümrüklerinde işlem ve kabul görüyorsa, commercial invoice da ithalatçının gümrük işlemlerinde kabul görür.

Yapacağınız ihracat işlemi için 2 adet fatura düzenlemeniz gerekiyor: 1. Türkçe ticari fatura (Türk gümrüğüne) 2. Commercial Invoice (ithalatçı gümrüğüne).

Düzenlediğiniz commercial invoice kaşe-imza yapılarak ithalatçıya malı çekebilmesi için ihtiyacı olan diğer evraklarla birlikte gönderilir. Bazı ülkeler (Kuveyt, Ürdün, Mısır, Lübnan, Suudi Arabistan vb.) invoice’un bulunduğunuz yerdeki ticaret odasına ve/veya ilgili konsolosluklara onaylatılmasını şart koşmaktadır. O yüzden bilginin güncelliği açısından ihracat yapacağınız ülkeye ilk defa mal gönderiyorsanız ithalatçıdan bu bilgiyi de sorarak öğrenebilirsiniz, ki kendisi de mağdur olmamak için size siz sormadan da gerekli evrak ve işlemlerin neler olduğunu bildirecektir. Düzenleyeceğiniz commercial invoice firmanızın antetli kağıdı üzerinde düzenlenebilir. Hatta proforma faturanızı kopyalayıp “proforma invoice” ibaresindeki “proforma”yı çıkarırsanız invoice hazırlamış olursunuz. Üzerinde mutlaka bulunması gereken ibareler şunlardır:

  • “Commercial Invoice” ibaresi
  • İhracatçı ve ithalatçının unvan ve adresleri
  • Düzenleme tarihi
  • Invoice no
  • Malın tanımı ve miktarı
  • Malın birim fiyatı
  • Malın toplam tutarı
  • Gerektiğinde diğer bilgiler

Eğer akreditifli bir ihracat şekli seçilmişse invoice daha dikkatli düzenlenmelidir. Akreditif küşatınıda 45A nolu satır ihracata konu olan malın cinsi ve açıklanmasıyla ilgilidir. Akreditifin 45A kısmında ne yazıyorsa aynısı commercial invoice üzerine de yazılmalıdır.

Türk gümrüğüne teslim edeceğiniz Türkçe fatura örneği:

Türkçe ticari fatura

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.